Dánsko vydalo povolení ke stavbě plynovodu Severní proud 2

30.10.2019

Dánsko dnes vydalo povolení na stavbu plynovodu Severní proud 2 (Nord Stream 2), uvedla Dánská energetická agentura (DEA). Povolení Dánska bylo poslední překážkou ke kompletní dostavbě plynovodu z Ruska do Německa.

Stavbu jedné z posledních částí plynovodu Severní proud 2 dodnes blokovalo Dánsko, které nechtělo ke stavbě vydat povolení. Dánská energetická agentura však dnes dala svolení k pokračování výstavby plynovodu jihovýchodně od ostrova Bornholm v Baltském moři. 

"Dánská energetická agentura poskytla společnosti Nord Stream 2 AG povolení ke stavbě části plynovodu na dánském kontinentálním šelfu, jihovýchodně od Bornholmu v Baltském moři," uvádí se ve zprávě.

Cena akcií Gazpromu roste 

Díky dánskému povolení ke stavbě plynovodu vzrostla cena akcií Gazpromu téměř o 4% a vyrovnaly 11 let stará maxima. V 15:47 moskevského času se akcie plynárenského koncernu navýšily o 3,86%.

Plynovod Severní produd 2

Projekt plynovodu Severní proud 2 je pokládka dvou linek plynovodu o celkovém výkonu 55 miliard krychlových metrů plynu ročně od pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa.

Realizaci projektu provádí společnost Nord Stream 2 AG. Polovinu prostředků investuje společnost Gazprom, zbývající část poskytnou evropští partneři - Shell, OMV, Engie, Uniper a Wintershall.

Plynovod povede také přes územní nebo výlučné ekonomické zóny Finska, Švédska a Dánska, které nechtěly vydat povolení k jeho pokládce. 

S výstavbou plynovodu Severní proud 2 nesouhlasí Ukrajina, která se obává, že ztratí příjmy z tranzitu ruského plynu, a také USA, které aktivně prosazují dodávky zkapalněného plynu LPG do EU, a samozřejmě také Polsko, Lotyšsko a Litva, které považují projekt za politicky motivovaný.

Nicméně výstavbu plynovodu podporují Německo a Rakousko, v jejichž zájmu jsou spolehlivé dodávky paliva, a také Norsko, jehož vládě patří 30% akcií společnosti Kvaerner - což je jeden ze smluvních dodavatelů stavby.

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!