USA vyhrožují evropským účastníkům výstavby Severní proud 2

26.07.2020

Americká vláda zvyšuje tlak na německé a evropské společnosti, které se podílí na výstavbě plynovodu Severní proud 2 (Nord Stream 2), informoval list Die Welt s odkazem na vlastní zdroje.

V článku se zdůrazňuje, že USA již svolaly dvě videokonference s účastníky výstavby plynovodu z Německa a dalších evropských zemí, aby "poukázaly na dalekosáhlé následky jejich další účasti na projektu". Konferenci řídili zástupci amerického ministerstva zahraničí, ministerstva financí a energetiky.

Podle zdroje američtí představitelé "dali velmi jasně na srozuměnou, že chtějí zabránit dokončení výstavby Severní proud 2".

"Zdá se, že hrozby (ze strany Washingtonu) jsou velmi vážné," řekl jeden z informátorů novin.

Senát USA schválil vlastní variantu obranného rozpočtu na fiskální rok 2021 s dodatečnými sankcemi proti plynovodu Severní proud 2.

Tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov prohlásil, že Kreml je sankcemi proti plynovodu velmi znepokojen, a že sankce jsou pro všechny zúčastněné nepřijatelné a nelegitimní.

Severní proud 2

Projekt Severní proud 2 je výstavba plynovodu o kapacitě 55 miliard kubíků za rok od ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa.

Společnost Nord Stream AG realizuje tento projekt s jediným akcionářem, a tím je společnost Gazprom. Evropští partneři Royal Dutch Shell, OMV, Uniper, Wintershall a Engie financují tento projekt z 50 %.

Proti výstavbě plynovodu se aktivně zasazují USA, které prosazují prodávat v EU vlastní zkapalněný zemní plyn, a také Ukrajina, která nechce přijít o tranzit. USA zavedly v prosinci sankce proti plynovodu a z moci silnějšího "požádaly" všechny zúčastněné společnosti, aby neprodleně zastavily výstavbu. Švýcarská společnost Allseas to učinila prakticky ihned.

Gazprom i navzdory sankcím podniká kroky za účelem dokončení výstavby plynovodu. Jejich podstatu zatím neprozradil, ale očekává spuštění plynovodu buď koncem roku 2020 anebo na začátku roku 2021. Již bylo položeno 94 % potrubí.

4. června řada amerických senátorů navrhla novelu zákona o dalších sankcích proti plynovodu, které platí pro všechny lodě, účastnící se výstavby, a pro všechny, kteří tyto lodě poskytují, a také pro ty, kteří mají zajistit certifikaci spuštění plynovodu.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!