Do Venezuely dorazil první íránský tanker za doprovodu armády

24.05.2020

První z pěti íránských tankerů s palivem dorazily do Venezuely, informovalo o tom íránské velvyslanectví v Caracasu. Na Twitteru uveřejnilo diplomatické zastupitelství poděkování venezuelské armádě za jejich doprovod.

"Dnes jsou více než kdy jindy pouta přátelství a bratrství mezi Íránem a Venezuelou silná a hluboká. První tanker úspěšně dorazil. Děkujeme ozbrojeným silám Venezuely za doprovod," sdělilo velvyslanectví na Twitteru.

Deník Wall Street Journal uveřejnil zprávu, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zkoumá možnost uvalení nových sankcí proti Íránu a zablokování vývozu íránské ropy do Venezuely. Poté, co vyplulo pět íránských tankerů, USA začaly zvažovat možnost uvalení sankcí vůči posádkám, či konfiskaci lodí v případě, že budou tankovat v přístavech třetích zemí.

Reakce Íránu a Venezuely

Zprávy se nevyhnuly pozornosti íránských úřadů. Ministr zahraničí země Mohammad Džavád Zaríf se obrátil na generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese s varováním, že v případě ohrožování íránských tankerů ze strany USA bude následovat okamžitá odpověď. Jednání americké strany označil íránský diplomat za pirátství a ministerstvo zahraničí si předvolalo švýcarského velvyslance, který zastupuje USA.

Venezuelská strana také oslovila generálního tajemníka OSN. Jejich velvyslanec při OSN Samuel Moncada charakterizoval jednání USA jako tu největší vojenskou hrozbu. Venezuelské ministerstvo obrany oznámilo, že ve zvláštní ekonomické zóně Venezuely budou kvůli bezpečnosti tankery doprovázet. Armáda je rozhodnuta nasadit válečné lodě a letadla.

K situaci se vyjádřil i ministr zahraničí Venezuely Jorge Arreaza. Podle něj je jednání USA porušením mezinárodních norem a práv občanů Venezuely.

Své vyjádření sdělil i íránský prezident Hasan Rúhání, který uvedl, že Washington bude mít "problémy", pokud bude vytvářet potíže íránským lodím, a to nejen v Karibském moři, ale kdekoli na světě.

Připomeňme, že po dubnovém incidentu s nebezpečnými manévry v Perském zálivu velitel Íránských revolučních gard Hossein Salami varoval, že jejich námořnictvo bude útočit na americké vojenské lodě, pokud budou ohrožovat bezpečnost íránských civilních a vojenských plavidel. Zareagoval tak na rozkaz prezidenta Trumpa ničit íránské vojenské lodě, které budou na moři překážet americkým silám.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!