Dukovany jsou podřízeny geopolitice a politikaření

16.06.2021

Politikaření kolem energetické politiky v České republice může mít negativní dopady na energetickou bezpečnost země. V rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz před tímto jednáním varoval jaderný fyzik a energetický expert Vladimír Wagner.

Podle Wagnera se politické subjekty místo řešení problémů v české energetice zaměřují na ideologický a politický boj. Politici proto nejsou ochotni připravit a realizovat strategická dlouhodobá rozhodnutí a investice. Neschopnost zahájit stavbu alespoň jaderného reaktoru považuje za ukázku "tragické neschopnosti našich politiků" spolupracovat v oblasti energetiky.

"Řeší se tak pouze hořící problémy, a to nepříliš efektivně a s minimální spoluprácí a shodou. Pro naši energetiku, životní a sociální úroveň, ale i životní prostředí bude mít takový přístup velice negativní dopady," míní expert.

Tendr na dostavbu Dukovan politici "přeměnili na výběr podle ideologických a politických kritérií", místo toho, aby vybrali ze všech potenciálních dodavatelů na základě bezpečnostních, technologických a ekonomických kritérií.

"Česká republika nemá potenciál být geopolitickým hegemonem. Podřizovat tak u nás vše geopolitice nemá příliš smysl," uvedl expert v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Navíc paradoxem je, že vyřazení Ruska a Číny z tendru na dostavbu Dukovan nepovede ke snížení závislosti na energetických dodávkách z těchto dvou zemí.

"Pokud apriorní vyřazení Ruska a Číny povede k tomu, že se jaderné bloky nepostaví a skončíme u plynu z Ruska a fotovoltaiky z Číny, bude to špatný konec i z geopolitického hlediska. Vyřazení kandidátů, kteří mají potenciál učinit bezpečnostně, technologicky a ekonomicky jednu z nejlepších nabídek, není příliš racionální," poukazuje Wagner.

Odborník připomíná, že ruské reaktory bez problémů fungují v řadě evropských zemí. Ruský podnik Rosatom nyní buduje nejvíce reaktorů III. generace v zahraničí.

"K ekonomice i energetice přistupuje Rusko a ruské firmy velice pragmaticky a racionálně. Dobře vědí, že nespolehlivost a zavádění ideologických pohledů do technologických a ekonomických vztahů by ublížilo jen jim samotným," zdůrazňuje jaderný expert.

Připomeňme, že český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že se s opozicí dohodl, že podpoří senátní návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku v Dukovanech.

V květnu společnost ČEZ vyřadila ruský Rosatom ze zadávací dokumentace na dostavbu Dukovan. Příčina vyřazení ruského státního podniku mělo souviset s kauzou Vrbětice, ve které česká vláda obvinila ruské tajné služby z organizace výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014. Rusko svou odpovědnost odmítá a zařadilo Českou republiku vedle USA na seznam nepřátelských zemí.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!