Egypt: Nátlak USA kvůli nákupu Su-35 je porušením diplomatických norem

24.11.2019

Tlak a hrozby USA vůči Egyptu v souvislosti s jeho nezávislou zahraniční politikou a snahou rozvíjet vojensko-technickou spolupráci s Ruskem porušují diplomatické normy a jsou nepřijatelným vměšováním do vnitřních záležitostí Egypta, uvedl generál Yahya al-Kidwani, člen parlamentního výboru pro národní bezpečnost.

Noviny Wall Street Journal oznámily, že Pentagon a americké ministerstvo zahraničí ve společném dopise varovaly Egypt o nebezpečí uvalení sankcí v případě nákupu ruských letounů Su-35. Vysoce postavený zástupce amerického ministerstva zahraničí novinářům oznámil, že Washington "zpracovává" Egypt, aby nenakupoval ruské letouny.

"Zavedení amerických sankcí kvůli vojenské spolupráci s Ruskem a znemožnění obchodu nákupu moderních letounů je za hranicí diplomatických norem, což je pro Egypt nepřijatelné. Považujeme to za nepřijatelný zásah do vnitřních záležitostí Egypta," uvedl politik.

Připomněl také, že "Egypt je suverénní stát, který samostatně rozhoduje o mechanismech vojensko-technické spolupráce s různými státy v závislosti na potřebách ochrany svých zájmů".

Al-Kidwani zdůraznil, že strategie Egypta spočívá v diversifikaci zbrojení. Podle něj v této oblasti země spolupracuje s Ruskem, Čínou, Německem, Francií i USA.

"Egypt se nepodřídí tlaku USA, nebude měnit svou politiku ve prospěch USA, nemá v úmyslu se vzdávat posílení spolupráce s Ruskem v žádných oblastech, včetně vojenské," poznamenal Al-Kidwani a dodal, že v budoucnu bude Egypt také jednat o společných cvičeních, zbrojení a výměně informací.

"Egypt je velký stát, který koná v souladu s vlastními zájmy a nepřijme od nikoho diktát nátlaku," uzavřel generál.

Zdroj: worldbulletin.net