Erdogan informoval o připravenosti Turecka zahájit operaci v Idlibu

19.02.2020

Turecko není spokojeno s jednáními s Ruskou federací ohledně Idlibu v Sýrii, a je připraveno zahájit v regionu vojenskou operaci, prohlásil turecký prezident Tayyip Erdogan.

První etapa jednání se kvůli eskalaci napětí v severozápadní Sýrii konala minulý týden v Ankaře. Druhá fáze jednání proběhla v pondělí a úterý v Moskvě.

"Pokud země, s nimiž jednáme, nedělají to, co je v Idlibu zapotřebí, uděláme to sami. Dosud jsme neobdrželi výsledek jednání, který by nás uspokojil. Jsme plně připraveni zahájit v Idlibu vlastní operaci. Je to jen otázka času, můžeme ji zahájit kdykoli, protože to je pro nás životně důležitá operace."

Erdogan k tomu dodal, že možné akce Turecka v Idlibu také konzultoval během telefonních rozhovorů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

"Nenecháme Idlib napospas režimu, jsme odhodláni udělat z Idlibu bezpečné místo pro civilní obyvatelstvo i pro Turecko, bez ohledu na to, jaké to bude mít důsledky," řekl Erdogan.

Erdogan již dříve uvedl, že vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby vyvinul nátlak na syrského prezidenta Bašára Asada za účelem zastavení ofenzívy syrské armády v provincii Idlib a jejího stažení z tureckých pozorovatelských stanovišť do konce února. V opačném případě hrozí vojenská operace, řekl erdogan.

V květnu 2017 během jednání zástupců Ruska, Íránu a Turecka v Astaně byly v Sýrii vytvořeny čtyři deeskalační zóny.

Území tří z nich se v roce 2018 dostaly pod kontrolu Damašku. Čtvrtá zóna, která se nachází v provincii Idlib a zčásti v sousedních provinciích (Latákie, Hamá a Aleppo) pod kontrolou syrské vlády dosud není. Větší části tohoto území se zmocnili teroristé z teroristické organizace Džabhat an-Nusrá.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!