Erdogan ohlásil začátek vojenské operace v Sýrii, Putin vyzývá k rozvážlivosti

09.10.2019

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu odpoledne informoval o zahájení vojenské operace na severu Sýrie.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu již dříve informoval všechny relevantní země a syrskou vládu o začátku operace na severovýchodě Sýrie.

Erdogan ve svém prohlášení uvedl, že cílem operace "Zdroj svobody" je zásah proti Straně kurdských pracujících (PKK) a Islámskému státu (IS).

Zahájení operace potvrdila i syrská televize. Podle ní turecké letectvo zaútočilo na cíle v syrském městě Ras al-Ain.

Erdogan na Twitteru popřál úspěch všem tureckým vojákům, kteří se operace účastní, i těm, kdo tureckou operaci podporují. 

Telefonát s Putinem

O něco dříve Erdogan telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle oficiálního prohlášení Kremlu se oba lídři shodli na tom, že je nutné zajistit jednotu a teritoriální integritu Sýrie spolu se suverenitou této země. (Hovor se uskutečnil z iniciativy Turecka).

Ruský prezident vyzval svůj protějšek, aby pečlivě zvážil situaci a neuškodil úsilí, zaměřenému na řešení syrské krize.

"Pokračujeme ve výměně názorů v otázce syrské problematiky, a to s ohlédnutím na dohody, které byly dosaženy v Ankaře během setkání lídrů zemí," uvedl. 

Proces vyjednávání mezi znesvářenými stranami v syrské občanské válce probíhá od roku 2017 v kazašském hlavním městě Astana.

Začátkem října Turecko oznámilo, že hodlá zahájit vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie, aby vytlačilo z oblasti kurdské milice z řad Lidových obranných jednotek (YPG), které Ankara považuje za teroristickou organizaci, a spojence PKK, a ustanovilo v této oblasti bezpečnostní zónu, kde hodlá pomoci s návratem syrských uprchlíků zpět do vlasti. Podle tureckých úřadů se na území Turecka dnes nachází kolem 4 milionů syrských uprchlíků.

Spojené státy rozhodnutí Turecka nepodpořily, ale z bezpečnostních důvodů své jednotky z oblasti stáhly.

Syrská vláda neuznává kurdskou administrativu na území své země a v minulosti s Kurdy vedla několik kol vyjednávání, která vždy skončila neúspěšně. Damašek odsuzuje vojenskou přítomnost Turecka na severu své země.