Erdogan ohlásil začátek vojenské operace v Sýrii, Putin vyzývá k rozvážlivosti

09.10.2019

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu odpoledne informoval o zahájení vojenské operace na severu Sýrie.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu již dříve informoval všechny relevantní země a syrskou vládu o začátku operace na severovýchodě Sýrie.

Erdogan ve svém prohlášení uvedl, že cílem operace "Zdroj svobody" je zásah proti Straně kurdských pracujících (PKK) a Islámskému státu (IS).

Zahájení operace potvrdila i syrská televize. Podle ní turecké letectvo zaútočilo na cíle v syrském městě Ras al-Ain.

Erdogan na Twitteru popřál úspěch všem tureckým vojákům, kteří se operace účastní, i těm, kdo tureckou operaci podporují. 

Telefonát s Putinem

O něco dříve Erdogan telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle oficiálního prohlášení Kremlu se oba lídři shodli na tom, že je nutné zajistit jednotu a teritoriální integritu Sýrie spolu se suverenitou této země. (Hovor se uskutečnil z iniciativy Turecka).

Ruský prezident vyzval svůj protějšek, aby pečlivě zvážil situaci a neuškodil úsilí, zaměřenému na řešení syrské krize.

"Pokračujeme ve výměně názorů v otázce syrské problematiky, a to s ohlédnutím na dohody, které byly dosaženy v Ankaře během setkání lídrů zemí," uvedl. 

Proces vyjednávání mezi znesvářenými stranami v syrské občanské válce probíhá od roku 2017 v kazašském hlavním městě Astana.

Začátkem října Turecko oznámilo, že hodlá zahájit vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie, aby vytlačilo z oblasti kurdské milice z řad Lidových obranných jednotek (YPG), které Ankara považuje za teroristickou organizaci, a spojence PKK, a ustanovilo v této oblasti bezpečnostní zónu, kde hodlá pomoci s návratem syrských uprchlíků zpět do vlasti. Podle tureckých úřadů se na území Turecka dnes nachází kolem 4 milionů syrských uprchlíků.

Spojené státy rozhodnutí Turecka nepodpořily, ale z bezpečnostních důvodů své jednotky z oblasti stáhly.

Syrská vláda neuznává kurdskou administrativu na území své země a v minulosti s Kurdy vedla několik kol vyjednávání, která vždy skončila neúspěšně. Damašek odsuzuje vojenskou přítomnost Turecka na severu své země.


Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!