Erdogan „proklel“ rakouskou vládu, která vztyčila izraelskou vlajku

18.05.2021

Turecký prezident Tayyip Erdogan prohlásil, že proklíná rakouskou vládu poté, co  rakouské federální úřady vztyčily vlajky Izraele.

Jak již dříve uvedl rakouský kancléř Sebastian Kurz, izraelská vlajka byla vztyčena na střeše federálního úřadu kancléře na znamení solidarity, protože "teroristické útoky na Izrael si zaslouží to nejrozhodnější odsouzení". V návaznosti na kancléřovu kancelář vztyčilo izraelskou vlajku i rakouské ministerstvo zahraničí a vyjádřilo svou rozhodnou podporu bezpečnosti Izraele.

"Proklínám rakouskou vládu, která na budově kancléřovy administrativy vyvěsila izraelskou vlajku. Vztyčení vlajky teroristického státu na své státní budově znamená ztotožnit se s terorem. Rakousko se podle všeho snaží donutit muslimy, aby zaplatili za genocidu Židů, kterých se dopustilo," řekl Erdogan během projevu v Ankaře.

Jako znak solidarity s Izraelem byla izraelská vlajka rovněž vyvěšena i v Česku, a to na Pražském hradě, úřadu vlády a v řadě městských částí Prahy.

Erdogan také kritizoval Bidena za prodej zbraní Izraeli. Turecký prezident Tayyip Erdogan prohlásil, že americký prezident Joe Biden píše historii Gazy "krvavýma rukama", když dodává Izraeli zbraně.

Jak dříve psala média s odvoláním na vysoce postavené zdroje, Bidenova administrativa v době eskalujícího konfliktu na Středním východě schválila prodej vysoce přesných amerických zbraní Izraeli v hodnotě 735 milionů dolarů.

"Dnes Biden schválil důležitý dokument o dodávkách zbraní do Izraele, přitom však tvrdí, že jsou pro odzbrojení. Vážený Bidene, píšete krvavýma rukama historii Gazy, která je vystavena použití nepřiměřené síly. Jsme i nadále na stráži, abychom chránili Palestinu," řekl Erdogan v Ankaře.

Ti, kteří se k tragédii v Palestině otáčejí zády, "sejí na svou hlavu semínka budoucích katastrof", řekl Erdogan.

"Rada bezpečnosti OSN nedokázala zastavit výstavbu nových (židovských) osad na palestinských územích, která je vedena teroristickým, banditským státem Izrael, který není obeznámen s právem. Izrael zabíjí ženy a děti, rozbombardoval budovu (v Gaze), kde se nacházel tisk. Děláte si starosti o izraelské děti, které jsou vylekány zvukem výbuchů, ale neděláte si starosti o palestinské děti, které jsou zabíjeny izraelskými bombami," dodal turecký prezident.

Podle jeho slov by nejlepším způsobem, jak vládnout Jeruzalému, bylo vytvořit komisi ze zástupců tří náboženství.

Situace v regionu se prudce vyostřila večer 10. května. Střety muslimů s izraelskou armádou začaly kvůli vystěhování několika palestinských rodin ze čtvrti Šejch Džarach ve východním Jeruzalémě a následně na toto bezpráví došlo k vojenským akcím.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!