Erdogan varoval Macrona, aby si "dal na Turecko pozor"

13.09.2020

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval svého francouzského protějška Emmanuela Macrona před vážnými problémy, informovala o tom agentura Anadolu.

Negativní reakci tureckého prezidenta vyvolalo Marcronovo prohlášení ohledně vyostření turecko-řeckých vztahů. Prezident Francie vyzval Evropskou unii, aby zaujala tvrdší stanovisko vůči Ankaře a podotkl, že hovoří o "turecké garnituře, nikoli o národu", který "si zaslouží něco víc, než Erdoganovu vládu".

Během setkání, které proběhlo na Korsice za účasti několika států, včetně Řecka, Macron odmítl uznávat Turecko jako partnera ve Středomoří.

"Dávejte si na Turecko a turecký národ pozor!" reagoval Erdogan, když vystoupil během sympozia, které věnovanému 40. výročí převratu, který se odehrál 12. září 1980. Prezident Turecka rovněž vytkl Macronovi neznalost dějin.

"Nemůžete nás učit lidskosti," sdělil Erdogan a připomněl Macronovi alžírskou válku za nezávislost a rwandskou genocidu. Krev obětí je dle něj na rukou vedení Francie. 

V poslední době dochází k prudkému nárůstu napětí ve vztazích mezi Ankarou a Aténami. Důvodem je turecká loď Oruc Reis, která zahájila studium seismické aktivity v oblasti, kterou Řecko považuje za svou vlastní výlučnou ekonomickou zónu. Řecko kvůli tomu uvedlo své ozbrojené sily do větší pohotovosti. Turecko také provádí výzkum v oblasti, kterou považuje Kypr za svou výlučnou zónu.  

Turecko a Řecko se navzájem obviňují z podepsání nezákonných dohod o rozdělení námořních zón a ignorování zájmů druhé strany.

V závěrečném prohlášení zmíněné schůzky na Korsice účastníci zdůraznili "úplnou podporu Řecka a Kypru" s tím, že jsou solidární před tváří "konfrontačního chování Turecka". Uvedli, že EU je připravena rozšířit vůči Ankaře seznam budoucích omezujících opatření, která budou projednána na summitu Rady Evropy ve dnech 24. - 25. září.

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!