Evropská unie vyzvala Ruskou federaci k „záchraně smlouvy INF“

24.07.2019

EU vyzvala Rusko k záchraně Smlouvy o raketách středního a krátkého doletu (INF) a k okamžitému provedení kroků na udržení a dodržování dohody. Výzvu pronesla šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

V tiskové zprávě Evropské rady z 14. července se uvádí:

"Jsme hluboce znepokojeni vývojem situace kolem smlouvy INF, která by mohla skončit 2. srpna 2019. Litujeme, že dne 3. července 2019 Rusko oficiálně pozastavilo své závazky, vyplývající ze smlouvy INF.

Naléhavě žádáme Ruskou federaci, aby účinně reagovala na vážné znepokojení ohledně vývoje, letových testů a použití raket 9M729, jakož i na vážné znepokojení ohledně neslučitelnosti tohoto systému s ustanoveními INF."

Evropská unie navíc tvrdí, že je nezbytné, aby byla neprodleně přijata důležitá a transparentní opatření k zajištění úplného a ověřitelného dodržování bodů INF.

"Příští dny představují poslední příležitost k dialogu a přijetí nezbytných opatření k zachování tohoto důležitého prvku evropské bezpečnostní struktury," uvádí se v dokumentu.

Smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu

3. července letošního roku ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o odstoupení od Smlouvy o likvidaci raket středního (1000 - 5 500 km) a kratšího (500 - 1000 km) doletu, která byla 8. prosince 1987 podepsána mezi USA a tehdejším Sovětským svazem.

Obě strany se zavázaly k tomu, že zlikvidují všechny komplexy balistických raket a raket s plochou dráhou letu pozemní dislokace, spadajících do uvedeného rozsahu. Smlouva také zakazovala budoucí výrobu, vývoj a rozmisťování těchto komplexů a raket.

Odstoupení USA od INF

V říjnu 2018 americký prezident Donald Trump uvedl, že USA odstupují od Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Aby před světovou veřejností své počínání ospravedlnily, uvedly, že Moskva své závazky, vyplývající z dohody INF, nedodržuje, avšak USA žádné důkazy svého tvrzení nepředložily.

Později americký ministr zahraničí Mike Pompeo dal Moskvě dva měsíce na to, aby se vrátila k plnění podmínek smlouvy. USA zejména trvaly na tom, aby se Rusko vzdalo rakety 9M729 (SSC-8), jejíž dolet podle Washingtonu porušoval smlouvu INF.

Moskva označila tato obvinění za nepodložená, a uvedla, že raketa nebyla vyvíjena ani testována na dolet, který by přesahoval body smlouvy.

V únoru Rusko informovalo o pozastavení dodržování svých závazků, vyplývající ze smlouvy INF. Tento počin byl reakcí na analogické činy USA.

Zdroj: en.abna24.com