Evropští lídři zvažují vytvoření nové společné digitální měny

21.10.2019

Ministr financí Francie Bruno Le Maire vyzval k vypracování společných pravidel pro EU, která by regulovala obrat kryptoměn, a také k vytvoření vlastní digitální měny, informovala agentura Reuters.

Francouzský ministr financí však žádné detaily o uvažované nové digitální měně neuvedl. Na schůzce s evropskými kolegy v Helsinkách znovu zdůraznil, že by se členské země EU měly vzdát regulování kryptoměn na národní úrovni, a také se vyjádřil k tomu, že digitální měna "libra" by za současných podmínek neměla být americké internetové společnosti Facebook povolena.

Ministr zdůraznil, že "libra" by mohla být využívána pro nezákonné operace a také by mohla ohrožovat finanční systém a svrchovanost zemí, v nichž by se používala.

Finanční experti Národních bank uvedli, že plánované uvedení nové digitální měny na trh by mohlo nahradit hotovost a jiné již existující kryptoměny.

Facebook oznámil zahájení testování vlastní globální digitální měny "libra" již v červnu tohoto roku. Průzkum na sociální síti odhaduje potenciální klientelu na 1,7 miliardy lidí. Proti tomuto záměru se však ohradila řada zemí, včetně USA a Ruska.

Na začátku června agentura Bloomberg informovala, že opětovný rychlý růst bitcoinu odvádí pozornost od evropského záměru.

Podle údajů newyorského blockchainového startupu Chainalysis byl bitcoin používán při nákupech v prvních čtyřech měsících roku 2019 pouze v 1,3% z celkového počtu finančních transakcí.

Zdroj: en.abna24.com