Byl uveden termín dokončení plynovodu Nord Stream 2

07.12.2020

Dokončení stavby plynovodu Nord Stream 2 se odhaduje na několik měsíců, je ale třeba počítat s tím, že nějakou dobu si vyžádá jeho uvedení do provozu, oznámil zástupce vedoucího Fondu národní energetické bezpečnosti Alexej Grivač.

Spolkový úřad pro námořní dopravu a hydrografii Německa (BSH) oznámil, že od 5. do 31. prosince bude pomocí nákladního člunu Fortuna zahájena pokládka potrubí v jižní části Baltického moře v oblasti mezi mělčinami Adler Grund i Oder. Společnost Nord Stream 2 AG, která je provozovatelem projektu Nord Stream 2, se již dříve zmiňovala o obnovení pokládky potrubí v prosinci za pomoci kotevní lodě ve výlučné německé ekonomické zóně.

Kotevní loď Fortuna a pokladač potrubí Akademik Čerskij s dynamickým systémem určování polohy jsou plavidla, která mají potřebné technologické vybavení na dokončení prací. Gazprom, jako jediný akcionář Nord Stream 2 AG se ale oficiálně nevyjádřil, jaká plavidla budou použita na dokončení stavby plynovodu. Celý projekt byl na konci r. 2019 pozastaven kvůli sankcím USA.

Pokládací loď Akademik Čerskij se na cestě z Kaliningradu do místa nedokončené části plynovodu zastavil u dánského ostrova Bornholm nedaleko výsostních vod Polska. Od té doby k němu několikrát připlouvaly ruské zásobovací lodě Ivan Sidorenko, Umka a Finval.

Šéf Fondu národní energetické bezpečnosti Alexej Grivač se vyjádřil, že zastavení plavidel může souviset s nepříznivým počasím nebo jen s finálními přípravami na pokládku potrubí. "Práce na dokončení potrubí budou co nevidět obnoveny, a jestli se mám vyjádřit slovy amerických propagandistů, tak je to jen malý krůček k dokončení projektu, ale obrovský skok pro celou infrastrukturu energetické bezpečnosti Ruska a Evropy," uvedl Grivač.

Plynovod Nord Stream 2 je pokládka dvou souběžných potrubí o kapacitě 55 miliard kubických metrů plynu za rok od pobřeží Ruska přes Baltické moře až do Německa. Proti projektu aktivně vystupují USA, které se snaží v Evropě prosadit prodej svého zkapalněného plynu. USA, Ukrajina a řada evropských zemí v prosinci 2019 zavedly proti plynovodu Nord Stream 2 sankce, a švýcarská firma Allseas pozastavila pokládací práce.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!