Farmaceutický průmysl léta zneužíval peníze na výzkum pandemií 

26.05.2020

Peníze Evropské unie, určené pro výzkum a na podporu veřejného zdraví, jako je například příprava na různé pandemie, byly "odkláněny" farmaceutickými společnostmi do oblastí, které jim vytvářely zisk, uvádí se ve zprávě.

Brusel měl v minulosti zájem zúčastnit financování výzkumu, který by zajistil, že EU bude lépe připravená na pandemie. Ovšem partneři - velké farmaceutické společnosti - se postarali o to, že peníze daňových poplatníků šly místo na studie do oblastí, které mají větší komerční potenciál. Jednoduše řečeno, lobbisté velkých farmaceutických podniků mohli přesměrovávat miliardy, kam se jim zachtělo, a hlavně tam, kde byl velký výnos, říká nová zpráva.

Objektem kritiky je Innovative Medicines Initiative (IMI), což je soukromě-veřejné partnerství, které bylo mezi lety 2008 - 2020 paralelně financováno z obou stran lobbistickou skupinou European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA) a Evropskou komisí částkou 5,3 miliardy euro. Peníze měly směřovat na "lékařské a sociální potřeby". Ve skutečnosti ale byly korporací použity pro jiné účely, říká zpráva nevládní organizace Corporate Observatory Europe (COE).

"Byli jsme rozzlobeni, když jsme nalezli důkazy, že lobby farmaceutického průmyslu EFPIA znevažovalo financování biologické připravenosti (např. na takové epidemie, jako je ta současná)," stojí ve zprávě COE.

Rozvolňování omezujících opatření

Česká republika v další vlně rozvolňování opatření kvůli koronaviru otevírá hotely, restaurace a začíná platit mírnější režim nošení roušek.

Otevřou se tak vnitřní prostory restaurací a také hotely, kempy a ostatní ubytovací zařízení. Hromadných akcí ve venkovních a vnitřních prostorách se nyní může účastnit až 300 osob a do lavic se mohou vrátit žáci prvního stupně základních škol. Vše je ale provázeno přísnými hygienickými a bezpečnostními pravidly.

Lidé nemusí nosit roušky na veřejnosti, pokud se nenachází v blízkosti menší než dva metry. V budovách a MHD je rouška i nadále povinná.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!