Gemmoterapie - tamaryšek, topol

Tamaryšek galský

V gemmoterapii se používají mladé výhonky tamaryšku galského. Léčivé účinky mladých výhonků tamaryšku se využívají především v oblasti oběhového systému.

- Pomáhá léčit poruchy krvetvorby pomocí aktivace metabolismu železa a tím pádem stimuluje tvorbu červených krvinek a krevních destiček. Doporučuje se kombinace s ořešákem, fíkovníkem či habrem.

- Pomáhá bojovat proti infekční mononukleóze a Hand-Schullerově chorobě.

- Podporuje také metabolismus cholesterolu.

Topol

V gemmoterapii se používají pupeny listu topolu černého. Má široké spektrum léčebných účinků - od zánětů průdušek, svalových křečí, zvýšené krvácivosti, až po záněty tepen, trombóz v oblasti dolních končetin a boreliózu. 

Gemmoterapeutikum se nedoporučuje užívat déle než 4 týdny, neboť "zahušťuje" krev. V některých případech může při dlouhodobém užívání dojít ke vzniku trombů s následnou embolií. Léčba přesahující dobu 4 týdnů je vhodná v případě léčby zvýšené krvácivosti, a pohybuje se v rozmezí 6-8 týdnů. Tento preparát také není vhodný pro osoby, které jsou alergické na včelí produkty.

Je účinný při doléčovací kúře po prodělané borelióze, viróze nebo mononukleóze. Výborné výsledky jsou při léčbě boreliózy, neboť pupeny topolu pomáhají především se škodami, které borelióza v organismu napáchala.

- Macerát z topolu se hojně využívá v oblasti krevního oběhu jako drenážní prostředek tepen. Pomáhá při zánětech a křečích tepen, působí na ně tonizujícím efektem, bojuje proti vzniku trombóz, a to především v oblasti dolních končetin. Je účinný také proti kornatění tepen a podporuje kolaterální oběh.

- Používá se při léčbě dny s revmatickým syndromem.

- Je účinný při léčbě zánětu průdušnice a průdušek.

- Reguluje inervaci sympatiku.

- Léčí potíže s výživou kůže.

- Je součástí "antisyfylitické" homeopatické soustavy.

- Léčí svalové křeče, které nejsou způsobeny nedostatkem hořčíku.

- Léčí stavy zvýšené krvácivosti ("zahušťuje" krev).
Sestavila: Jana Schön

Foto: Pixabay