GEMMOTERAPIE - borůvky, brusinky 

Gemmoterapie je moderní léčebná metoda, která má výborné výsledky i u obtížně léčitelných nemocí. Gemmoterapie, též nazývaná "medicína pupenů", je léčba pomocí kapek z výtažků pupenů stromů, keřů nebo bylin. Podstatou je, že v pupenech jsou velmi účinné látky pro léčení lidského organismu. Každá rostlina ukládá do pupenů to nejcennější pro svůj růst, proto pupeny obsahují nejvíce léčivých látek z celé rostliny.

Borůvky

V gemmoterapii se používají pupeny borůvky černé. Mají podobné účinky jako brusinky.

- Příznivě ovlivňují sítnici, ostrost vidění, zrakový nerv, a také stabilizují hladinu kolagenu v očích, takže zlepšují zrak.

- Mají dobré účinky na cukrovku (diabetes mellitus II. typu), neboť pomáhají organismu využívat přirozeně syntetizovaný inzulín.

- Pozitivně ovlivňují stěny cév a zlepšují mikrocirkulaci.

- Pupeny borůvky působí dezinfekčně a mají antivirové účinky.

- Pomáhají udržovat normální metabolismus glukózy, lipidů a bílkovin.

- Mají antioxidační účinky, usnadňují průchod potravy střevem. 

Brusinky

V gemmoterapii se používají mladé výhonky brusnice brusinky. 

 - Brusinka má v současné době velké využití, asi nejvíce se používá v urologii. Díky močopudnému a dezinfekčnímu účinku pomáhá při zánětech močových cest, a také jako drenáž močového měchýře. Pomáhá proti ledvinovým kamenům, při zánětu ledvin a léčbě prostaty.

- Je také lékem proti předčasnému stárnutí.

- Obsahují fytoestrogeny, proto se doporučují při menopauze, návalech horka, děložních fibromech, vazivovatění vaječníků, také při křečích a některých nezhoubných nádorech.

- Její účinky se projevují i v oblasti trávení. Používají se jako drenážní prostředek střev, pomáhá při chronické zácpě, ale i průjmu, neboť dezinfikují střeva. Díky regulačnímu účinku na pohyblivost tlustého střeva se používají i při spazmodické kolitidě.

- Jsou účinné i při léčbě pohybového aparátu. Usnadňují vstřebávání vápníku, proto se využívají při osteoporóze.

- Také dobře působí při léčbě plicní fibrózy a pomáhají při následcích staré plicní embolie. 


Sestavila: Jana Schön