Pokud USA vyprovokují konflikt, čeká je "absolutní noční můra"

11.05.2021

Čínský deník Global Times v úvodníku uvedl, že Washington "hraje strategickou hru s ohněm, ve které nemá nikdy šanci neuspět", a k tomu dodává, že pokud USA vyprovokují konflikt proti Číně a Rusku, tak USA čeká "absolutní noční můra".

Snaha nové administrativy USA "násilně zorganizovat světový řád podle svých představ, ve kterém dominují západní země s vyloučením Číny a Ruska" skončí neúspěchem, protože "bude vyvíjen velký tlak na Čínu a Rusko, aby spojily své síly v zoufalé bitvě s protivníkem... a strategická jednota Číny a Ruska bude bezpochyby primárně zaměřena proti americké hegemonii".

Výňatek z článku Global Times: "Musíme varovat Washington, že hraje strategickou hru s ohněm a nikdy v ní neuspěje. Kombinovaná síla Číny a Ruska je mnohem větší, než u bývalého bloku Sovětského svazu a východní Evropy.

Ekonomický, vědecký a vojenský potenciál Číny a Ruska je nejen obrovský, ale může mít mnohem větší dopad na osud celého světa. Pokud se někdo pokusí tuto skutečnost ignorovat a dotlačí Čínu a Rusko, aby spojily své síly v zoufalé bitvě s nepřítelem, způsobí to pouze protivníkovi absolutní noční můru.

Čína i Rusko dodržují nezbytná strategická omezení. Jsou odhodlány podporovat mezinárodní systém, který je založen na Chartě Organizace spojených národů a mezinárodním řádu, založeném na mezinárodním právu.

Čína i Rusko mají velmi specifické problémy ve vztahu se svými sousedy, které vyplynuly z historie, ale i přesto obě země projevují zdrženlivost ve svém přístupu k nim.

Pokud chtějí Spojené státy a Západ přimět jednotlivé země ke konfrontaci s Čínou a Ruskem, způsobí tím těmto zemím jen katastrofu. Čína a Rusko se snaží trpělivě pracovat na vyřešení stávajících problémů.

"Každá západní země, která bude požádána, aby se obrátila zády k Číně, bude v nevýhodě. Nejlepší možností pro ně bude co nejvíce vyvážit vztahy mezi Čínou a USA, aniž by to USA otevřeně uráželo, a zároveň se vyhnout konfrontaci s Čínou. V každém případě by bylo také v zájmu těchto zemí, aby konfrontace s Ruskem spíše omezovaly, než aby je prohlubovaly.

Washington podněcuje spojence, aby se spojili proti Číně a Rusku, ale Čína a Rusko zatím nevstoupily do aliančního vztahu. To je jen dobrá vůle Pekingu a Moskvy.

Čím více však západní země budou posilovat své nepřátelsko-antagonistické spojenectví proti Číně a Rusku, tím více tyto dvě země budou ochotny společně bojovat proti nim. To je základní pravidlo politiky.

Strategická jednota Číny a Ruska bude bezpochyby primárně namířena proti hegemonii Spojených států. Jiné síly by se neměly nechat unést a domnívat se, že USA budou vždy stát na jejich straně. A už vůbec by neměly uměle vyvolávat kontroverze a měly by se vyvarovat, aby se staly terčem Číny a Ruska, a tím dát odpovídající příklad ostatním nerozvážným zemím."

Global Times není zanedbatelný kousek papíru, je to anglická verze čínského deníku Huangqiu Shibao (dceřiná společnost hlavních čínských novin, oficiálního orgánu Ústředního výboru Komunistické strany Číny), vysvětlující stanovisko vlády. Global Times je "mluvčím čínského politického establishmentu", mluvčí nacionalistů, tedy vojensko-politické skupiny generálního tajemníka ÚV Komunistické strany Číny a prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga.

Publikováno na webu: https://www.czechfreepress.cz/

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!