Americká obrněná vozidla jsou na stráži syrských ropných nalezišť

31.10.2019

Ve městě Hasaka v severovýchodní části Sýrie byl zpozorován konvoj amerických obrněných vozidel, připravených k posílení pozic v oblasti syrských ropných nalezišť.

Minulý týden americká armáda vydala oznámení, že údajně posílí svou vojenskou přítomnost ve východní Sýrii na ochranu ropných nalezišť.

USA budou udržovat kontrolu nad ropnými poli v severovýchodní Sýrii. Když byl lídr teroristické organizace (IS) al-Bagdádí ještě živý, byla tato ropná pole zdrojem jejich financování," řekl novinářům šéf Pentagonu Mark Esper.

Esper dodal, že "americké síly budou tvrdě reagovat na jakékoliv síly, které by chtěly ropná naleziště jakkoliv ohrožovat". Na otázku, zda mají američtí vojáci v plánu zabránit vstupu na ropná pole i Rusku a syrským vojákům, Esper odpověděl, že "v podstatě ano". Podle jeho slov je cílem to, "aby ropu z těchto nalezišť mohly využívat kurdské jednotky Syrských demokratických sil (SDF)".

USA v Sýrii

Od roku 2014 Spojené státy a jejich spojenci prováděli operaci proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku, přičemž na území v Sýrii operovali bez souhlasu OSN a oficiální vlády Sýrie. Nakonec americká armáda opustila většinu svých nelegálně vybudovaných základen v provinciích Aleppo, Hasaka a Rakka, a přesunula se do Iráku.

Americký prezident Donald Trump ale uvedl, že část americké armády zůstane v Sýrii, aby chránila ropná naleziště. Pentagon později potvrdil, že je připraven vyslat další síly k ropným ložiskům.

Na východních březích Eufratu se nachází 90% zásob syrské ropy. Dříve to byla pevnost a hlavní zdroj příjmů IS, v poslední době převzaly kontrolu nad těmito oblastmi zejména kurdské jednotky společně s Američany.

Situace v Sýrii

Turecko provádí od 9. října na severovýchodě Sýrie vojenskou operaci "Pramen míru" proti kurdským oddílům.

Syrské orgány opakovaně odsoudily okupační politiku Turecka na severu Sýrie a Rusko uvedlo, že Ankara se musí vyhnout krokům, které by mohly bránit vyřešení syrského konfliktu. Mnozí západní partneři Turecka, včetně USA, Erdoganovo rozhodnutí také odsoudili.

Následně se USA stáhly a Kurdové to vyhodnotili jako porušení vzájemné dohody s USA, a uzavřeli novou dohodu s Damaškem o společném vzdorování Turkům.