Hrozby USA ohledně Hongkongu poškozují obchodní vztahy s Čínou

01.06.2020

Hrozby USA ohledně sankcí vůči Hongkongu kvůli přijetí novely zákona o národní bezpečnosti jsou vměšováním se do vnitřních záležitostí Číny a podkopávají obchodní vztahy mezi Čínou a USA, prohlásil v pondělí mluvčí Ministerstva zahraničí Číny Zhao Lilian.

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Washington hodlá zrevidovat vztahy s Hongkongem, včetně poskytnutých úlev pro autonomii, a také pohrozil sankcemi proti úředním osobám Číny a Hongkongu, které podle jeho názoru podkopávají autonomii Hongkongu.

"Prohlášení vedoucích představitelů USA je ignorancí faktů. Tato chystaná opatření jsou vměšováním se do vnitřních záležitostí Číny a vážně podkopávají čínsko-americké vztahy," prohlásil mluvčí Ministerstva zahraničí Číny Zhao Lilian na brífinku v komentáři k Trumpovu výroku.

K tomu dodal, že Hongkong je součástí Číny a veškeré záležitosti jsou tak výhradní vnitřní záležitostí Číny.

Poslanci čínského parlamentu přijali 28. května rozhodnutí o založení a zdokonalení právního systému a právních nástrojů pro zajištění národní bezpečnosti ve speciální administrativní oblasti Hongkongu.

Tato rezoluce pověřuje Stálý výbor parlamentu vypracováním novely zákona speciálně pro Hongkong. Deník The South China Morning Post uvedl s odkazem na informovaný zdroj, že výbor bude potřebovat asi dva týdny, což znamená, že poté zákon nabyde platnost.

Novela zákona připravená speciálně pro Hongkong má stanovit zákaz podvratné a separatistické činnosti, zákaz jakéhokoli povzbuzování a pobuřování za účelem svržení centrální vlády a také terorismu a zásahu zvenčí.

Zdroj: khaama.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!