Hútíové uvedli, že zajali několik tisíc saúdských vojáků

01.10.2019

Jemenští povstalci Hútíové z hnutí Ansar Alláh provedli rozsáhlou vojenskou operaci poblíž pohraničního saúdského města Najran a vzali do zajetí tisíce vojáků ze Saúdské Arábie, informoval o tom ve vysílání povstaleckého kanálu mluvčí povstalců generál Jachja Sarii.

Rozsáhlá vojenská operace pod názvem "Vítězství od Boha" byla zaměřena na město Najran. Největší operace proti nepřátelským silám od zahájení agrese (v roce 2015) trvala několik měsíců. "Výsledkem operace byla totální porážka tří nepřátelských brigád, dobytí stovek dopravních a obrněných vozidel a zajetí tisíců vojáků nepřátelských sil, včetně velkého počtu velitelů, důstojníků saúdské armády," sdělil Sarii.

Sarii rovněž uvedl, že mezi zajatými jsou nejen saúdští vojáci a důstojníci, ale i mnoho velitelů a vojenský personál jiné státní příslušnosti. Podle mluvčího budou v nejbližší době oznámeny další podrobnosti o této operaci. Úřady Saudské Arábie se k těmto zprávám dosud nevyjádřily.

Konflikt v Jemenu

Konflikt v Jemenu mezi vládou a povstalci z šíitského hnutí Ansar Alláh trvá od roku 2014. Od března 2015 na straně vlády bojuje vojenská koalice arabských zemí vedená Saúdskou Arábií. Koalice na začátku oznámila leteckou operaci, ale již v srpnu 2015 začala soustřeďovat pozemní síly v jemenských provinciích Marib a Sa'dah. Počet kontingentů, jehož převážnou část tvořily saúdské elitní jednotky, činil asi 10 tisíc vojáků

V prosinci 2018 se strany konfliktu poprvé za několik let setkaly u jednacího stolu. Jednání proběhla pod záštitou OSN ve Stockholmu. Podařilo se dosáhnout řady důležitých dohod - zejména o výměně vězňů a příměří v přístavním městě Hudajda, které je nyní pod kontrolu OSN. 

Zdroj: infokuryr.cz