Hvězdné války? Aliance NATO vyvinula obrannou strategii ve vesmíru

20.07.2019

NATO vyvinula svou první kosmickou strategii, která bude určovat, jak by měla aliance reagovat na bezpečnostní výzvy ve vesmíru, uvedl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Dodal, že ministři obrany členských zemí aliance NATO oficiálně novou kosmickou politiku jednomyslně schválili.

"Ministři si první kosmickou strategii v historii NATO také dosti pochvalují. Jde o definování rámce, jak by měla aliance NATO reagovat na příležitosti a výzvy ve vesmíru, stejně tak na bezpečnost a případné operace," řekl Stoltenberg novinářům.

Generální tajemník rovněž poznamenal, že vesmír může být používán jak pro mírové účely, tak pro agresi.

"Funkce satelitů mohou být také blokovány, hacknuty nebo zničeny, proto je důležité, abychom byli ostražití a vždy připraveni chránit bezpečnost i ve vesmíru," dodal Stoltenberg.

Americký generál John Raymond v Senátu řekl, že kvůli významným úspěchům Ruska ve vesmíru by měly Spojené státy i jejich spojenci zbystřit. "Rusko ve vesmíru dosahuje významného pokroku a naše vesmírná převaha se zmenšuje," řekl Raymond. Navíc dodal, že Rusko rychle modernizuje ozbrojené síly, aby získalo převahu nad Spojenými státy a NATO.

V únoru americký prezident Donald Trump podepsal memorandum o vytvoření kosmických sil USA, které budou zajišťovat rozšiřování útočných zbraní ve vesmíru. Pentagon má za úkol, aby pro vytvoření šestého druhu armády - vesmírné - vypracoval právní odůvodnění, které by se souhlasem Kongresu mělo být vytvořeno pod záštitou ministerstva letectva.

Rusko uvedlo, že Spojené státy svými záměry na využití vesmírného prostoru pro vojenské účely vytváří předpoklady pro jeho militarizaci, a Moskva bude muset na možné hrozby reagovat zrcadlovým opatřením.

Zdroj: tasnimnews.com