Kvůli "imbecilitě institucí EU" je zastavení Nord Stream 2 možné

24.01.2021

Poslanec Jaroslav Foldyna v rozhovoru pro Parlamentní listy okomentoval poslední události. V souvislosti s odmítnutím Škody financovat mistrovství světa v Bělorusku poznamenal například, že se ze sportu nyní stává politický boj. Vyjádřil se také k situaci s ruským opozičníkem Navalným, kdy je kvůli jeho zatčení ohrožena dostavba plynovodu Nord Stream 2.

Na Kreml se nyní snesla hojná kritika v důsledku zatčení Navalného, ovšem Foldyna se drží toho názoru, že soudní proces, který opozičníka čeká, je zcela oprávněn, neboť Navalnyj je podezřelý z majetkové trestné činnosti.

"Pokud vím, tak pan Navalnyj je podezřelý z majetkové trestné činnosti, a že je pak takový člověk režimu nepohodlný, pokládám za správné. Ale pokud si někdo myslí, že člověk, páchající majetkovou trestnou činnost, je společnosti prospěšný, tak s tím já nic neudělám," poznamenal Foldyna.

Kvůli zatčení Navalného žádají poslanci Evropského parlamentu, aby byla zastavena dostavba ruského plynovodu Nord Stream 2, který je už téměř hotový. Foldyna to však považuje za "bohapusté žvanění", neboť politici si uvědomují, že Evropa zemní plyn nutně potřebuje.

"Zastavení výstavby plynovodu podle něj však nelze zcela vyloučit. U unijních institucí není žádná míra imbecility a iracionálního aktivismu natolik vysoká, aby nebyla reálná," prohlásil Foldyna, a dodal, že jakákoliv alternativa ruského plynovodu by byla zcela absurdní.

"Pak nám všem zřejmě unijní lídři objednají u nějaké spřátelené firmy teplé přikrývky na zahřátí a louče na svícení. Vida, nakonec ještě uděláme významný krok k uhlíkové neutralitě, nebo jak té hlouposti říkají," zavtipkoval Foldyna.

"Když ale vidím, jak Evropská unie funguje při obstarávání vakcíny na Covid, tak se hned teď vydám do lesa na loučku a až se setmí, tak si nějakou deku spíchnu sám. Na Sahaře se prý v noci pro zahřátí pálí velbloudí trus, tak to tady můžeme zkusit taky. Konečně nám budou technologické zkušenosti a postupy některých "novoevropanů" k užitku. Evropané budou na ulici plácat a sušit hovna, a novoevropané jim budou z oken vyhřátých sociálních bytů radit," shrnul Foldyna.

Sponzorování hokejového mistrovství

Na pondělním jednání rady Mezinárodní hokejové federace IIHF bylo rozhodnuto, že se nebude Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2021 konat v Bělorusku. Důvodem jsou obavy o bezpečnost účastníků, související s politickými nepokoji a koronavirovou situací v zemi.

Ještě před tím se ale objevila zpráva, že automobilka Škoda Auto nehodlá financovat letošní mistrovství světa, pokud proběhne v Bělorusku. Foldyna takový postoj považuje za poněkud nečekaný.

"Ještě nedávno jsem si myslel, že Škoda Auto při sponzorování hokejového šampionátu sponzoruje sportovce; teď vidím, že asi sponzorovala politické režimy," řekl zklamaně. "Teď už jsem jen zvědavý, jestli Škoda Auto přestane exportovat do Číny, do Indie a do blízkovýchodních a afrických zemí. Tam všude jsou totiž lidská práva chápána také jinak, než v Evropě," poznamenal poslanec za SPD Jaroslav Foldyna.

Zdroj: snews.com