Irák předložil velvyslanci USA žádost o stažení amerických vojsk. Trump vyhrožuje „tvrdými sankcemi“

07.01.2020

Úřadující irácký premiér Adil Abdul Mahdí měl v pondělí schůzku s americkým velvyslancem v Iráku Mattem Tyullerem, jemuž tlumočil rozhodnutí, ohledně stažení amerických vojsk z Iráku, sdělila televize CNBC.

Irácký parlament v neděli odhlasoval zrušení spolupráce s mezinárodní koalicí pro boj s teroristickou skupinou Islámský stát a navrhl, aby vláda skoncovala s přítomností cizích vojáků. Stalo se tak kvůli americkému atentátu v Bagdádu na vlivného íránského generála Kásima Sulejmáního a šíitského velitele iráckých sil Abú Mahdiho Muhandise.

Reakce USA

Washington reagoval zklamáním a americký prezident Donald Trump varoval Irák, že v případě nepřátelských aktivit vůči USA zavede proti Iráku tvrdé sankce.

"Dojde-li k nějakým nepřátelským akcím, nebo stane-li se něco, co budeme považovat za nepřijatelné, zavedeme proti Iráku sankce, velmi tvrdé sankce," řekl Trump novinářům.

Americký prezident zdůraznil, že je připraven vyhlásit proti Bagdádu takové sankce, "jaké nikdy neviděli, takže protiíránské sankce se jim budou zdát nicotné".

K tomu dodal, že američtí vojáci nehodlají opustit Irák, dokud jim nebude zaplaceno za leteckou základnu, kterou tam USA postavily.

"Máme tam velmi drahou a plně funkční leteckou základnu. Její výstavba se realizovala ještě dlouho před mým nástupem a stála miliardy dolarů. Neodejdeme, dokud nám za ni nezaplatí," dodal Trump.

Zdroj: yonhapnews.co.kr

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!