Írán údajně rozprášil síť agentů CIA, média zveřejnila fotografie

30.07.2019

Teherán oznámil, že se íránským tajným službám v rámci rozsáhlé operace podařilo zadržet 17 agentů CIA. Některým z nich hrozí dlouholeté tresty vězení, jiní již byli údajně popraveni. Prezident Trump obvinil Teherán ze lži.

Zprávy o odhalení americké špionážní sítě se objevují právě v době, kdy napětí v regionu roste. Íránské ministerstvo uvedlo, že během uplynulého íránského kalendářního roku (který skončil v březnu 2019), došlo k zadržení celkem sedmnácti agentů CIA.

"Vzhledem ke spolupráci mezi Islámskou republikou Írán s dalšími zeměmi v budování mezinárodní organizace pro boj s americkou špionáží jsme poskytli našim partnerům informace, které vedly k odhalení a rozbití sítě důstojníků CIA. Rovněž došlo v různých zemích regionu k uvěznění a potrestání několika špiónů," uvedl Šamchani, tajemník Nejvyšší rady.

V červnu byl v Íránu popraven bývalý zaměstnanec letecké společnosti, podřízené ministerstvu obrany, který byl obviněn ze špionáže pro CIA.

Zveřejnění fotografií a identit

Íránská média zveřejnila fotografie a identity některých údajných špiónů. Zveřejněné dokumenty patří zaměstnancům amerických diplomatických misí z různých států světa. Mezi nimi je například Zach Landau z amerického velvyslanectví v Zimbabwe, nebo Eric Sanders, druhý tajemník americké diplomatické mise ve Finsku. Některé osoby jsou na fotografiích zachyceny spolu se členy svých rodin.

"Zpráva, že Írán zadržel špióny CIA je zcela nepravdivá," napsal Trump na Twitter.

Usvědčující videa

Íránská televize v pondělí odvysílala úryvky z dokumentárního filmu "Lov na krtka", ve kterém detailně popisuje operace CIA v Íránu. Úryvky zveřejnila i íránská agentura Press TV.

Napětí stále roste

Předtím, než byla zveřejněna zpráva o zadržení amerických agentů, Íránské revoluční gardy obsadily britský tanker Stena Impero.

Londýn v sobotu v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedl, že tanker se v době zásahu Íránských revolučních gard pohyboval v teritoriálních vodách Ománu.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v sobotu řekl, že reakce Velké Británie bude rázná, ale vojenský zásah vyloučil.

Zdroj: en.abna24.com