Írán varoval USA, aby neohrožovaly tankery přepravující ropu do Venezuely

18.05.2020

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se obrátil na generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese s varováním, že Teherán zareaguje, budou-li Spojené státy ohrožovat tankery přepravující ropu do Venezuely.

Íránský ministr zahraničí v dopise prohlásil, že USA jsou hrozbou pro region. Zaríf rovněž připomněl, že vláda USA je zodpovědná za důsledky všech nezákonných akcí a zdůraznil, že Írán má vůči těmto hrozbám právo na nezbytná opatření, uvádí se v prohlášení íránského ministerstva zahraničí.

Íránské ministerstvo zahraničí si také předvolalo švýcarského velvyslance, který zastupuje Spojené státy v Teheránu. Diplomat byl požádán, aby tlumočil Washingtonu dotyčné varování íránských úřadů.

Ministr zahraničí Venezuely Jorge Arreaza prohlásil, že Spojené státy pirátským způsobem stíhají tankery, přepravující palivo do země, a označil podobná jednání za porušení mezinárodních norem a práv občanů Venezuely.

Agentura Reuters s odvoláním na vysoce postaveného zástupce administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa informovala, že Washington zvažuje opatření, která mohou být přijata vůči Íránu, kvůli jeho dodávkám ropy do Venezuely. Podle zdroje agentury je Washington přesvědčen, že venezuelská vláda platí za dodávky ropy "tuny zlata".

O tom, že Írán odeslal do Venezuely kolem pěti tankerů s ropou, informoval portál Al-Masdar News. K podobným krokům došlo údajně kvůli palivové krizi, kterou Venezuela zažívá v důsledku obchodní blokády ze strany Spojených států a jejich spojenců.

Připomeňme, že po dubnovém incidentu s nebezpečnými manévry v Perském zálivu velitel Íránských revolučních gard Hossein Salami varoval, že jejich námořnictvo bude útočit na americké vojenské lodě, pokud budou ohrožovat bezpečnost civilních a vojenských plavidel. Zareagoval tak na rozkaz prezidenta Trumpa ničit íránské vojenské lodě, které na moři překáží americkým silám.

V roce 2018 Spojené státy jednostranně odstoupily od jaderné dohody s Íránem a znovu uvalily na Teherán sankce, včetně sekundárních, které se vztahovaly k jiným zemím obchodujícím s Íránem. Washington tehdy oznámil svůj záměr snížit vývoz íránské ropy na nulu.

Zdroj: middleeasteye.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!