Írán varoval USA, že na provokace v Perském zálivu bude tvrdě reagovat 

21.04.2020

Velení námořních sil Íránských revolučních gard se vyjádřilo k incidentu amerických válečných plavidel v Perském zálivu. Podle agentury Tasnim revoluční gardy slíbily "rozhodnou odpověď" na jakoukoliv chybu ze strany Spojených států.

Íránské revoluční gardy potvrdily ve svém prohlášení, že 15. dubna došlo v Perském zálivu k incidentu s americkými válečnými loděmi. Nicméně trvají na tom, že se incident stal jinak, než jak jej popisují Američané. Podle gard to byla americká strana, která je odpovědná za provokační a nebezpečné manévry. Americkou verzi označily revoluční gardy za "báchorku v hollywoodském stylu".

"Doporučujeme Američanům, aby dodržovali mezinárodní normy a námořní protokoly v Perském a Ománském zálivu a zdrželi se jakýchkoliv avantýr a falešných zpráv. Námořní síly Íránských revolučních gard a íránské ozbrojené síly považují akce cizích ozbrojených sil, které ohrožují národní bezpečnost regionu, za překročení červené linie a upozorňují, že za jakoukoliv provokaci dostanou patřičnou odpověď," stojí v prohlášení Íránských revolučních gard.

Kromě toho gardy poukázaly i na nebezpečné a neprofesionální akce amerického námořnictva ve dnech 6. a 7. dubna, kdy americké lodě ohrožovaly íránská plavidla. Po tomto incidentu se Teherán rozhodl posílit hlídkování Perského zálivu.

Centrální velitelství amerického námořnictva již dříve oznámilo, že motorové čluny Íránských revolučních gard provedly v Perském zálivu nebezpečné manévry v blízkosti amerických válečných lodí. K jedné z amerických lodí se údajně dostaly na vzdálenost 45 metrů a k další dokonce na 10 metrů. Asi po hodině posádka íránských člunů odpověděla na rádiové výzvy amerických lodí a odplula.

Po této zprávě íránský ministr obrany Amir Hatami oznámil, že americká přítomnost v Perském zálivu podkopává regionální bezpečnost.

Napjaté vztahy

Vztahy mezi Íránem a Spojenými státy se v roce 2017 dramaticky zhoršily po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. Trump vypověděl dohodu s Teheránem, která regulovala íránský jaderný program, výměnou za uvolnění sankčního režimu, a uvalil na Islámskou republiku ještě tvrdší sankce, především na export ropy.

Od té doby proběhla v Perském zálivu řada incidentů, včetně sestřelení amerického dronu, bombových útoků na komerční tankery a útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii, ze kterých Washington obvinil Írán. Kromě sestřelení dronu, který se podle Teheránu dostal do íránského vzdušného prostoru, Írán svou odpovědnost odmítá.

Ještě k vyšší eskalaci došlo na začátku letošního roku, kdy Spojené státy u letiště v Bagdádu zavraždily velitele íránských elitních sil Kásima Sulejmáního. V reakci na to Írán provedl raketový útok na americké základny v Iráku.

Zdroj: khaama.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!