Írán vyzval amerického představitele, aby "přestal žvanit nesmysly"

12.05.2020

Íránské ministerstvo zahraničí požádalo, aby vysoce postavený představitel USA, který hrubě zareagoval na návrh výměny vězňů mezi oběma zeměmi, "přestal žvanit nesmysly".

Představitel amerického Ministerstva vnitřní bezpečnosti Ken Cuccinelli reagoval nevhodnými nadávkami na návrh Íránu vyměnit si vězně, vzápětí obvinil Teherán z neochoty přijímat vlastní občany a označil íránský návrh za "nemožnou hloupost".

"Přestaňte už konečně žvanit nesmysly! Od září roku 2018 platí návrh (ministra zahraničí Mohammada) Zarífa ohledně komplexní výměny vězňů a naší výzvy vůči USA, aby bylo s íránskými vězni v USA i kdekoli jinde na světě zacházeno podle Charty OSN," napsal na Twitteru a vyzval k propuštění íránských občanů.

Předpokládá se, že Írán by mohl propustit Američana Michaela Whitea, který se v íránské věznici nakazil koronavirem a byl propuštěn na záruku na švýcarskou ambasádu v Teheránu. USA by zase mohly Teheránu vrátit známého vědce Cyruse Asgariho, který byl zadržen v USA v roce 2017 a obviněn z porušení amerických sankcí proti Íránu. I přesto, že soud v USA zbavil Asgariho viny, je dosud ve věznici pro migranty z důvodu, že jeho vízum za dobu soudního řízení vypršelo, a Asgari se tak stal v USA nelegálním migrantem. Asgari nejednou prohlásil, že je ochoten sám si koupit letenku domů, ale dosud nebyl propuštěn.

USA mnohokrát vyzvaly Írán, aby propustil uvězněné americké občany a íránský prezident  Hasan Rúhání k tomu prohlásil, že Teherán je ochoten s Washingtonem přistoupit na výměnu vězňů, a uvedl, že "na řadě je americká strana".

Zvýšené napětí mezi USA a Íránem se vyostřilo 15. dubna, kdy došlo v Perském zálivu k incidentu s americkými válečnými loděmi. Centrální velitelství amerického námořnictva oznámilo, že motorové čluny Íránských revolučních gard provedly v Perském zálivu nebezpečné manévry v blízkosti amerických válečných lodí. K jedné z amerických lodí se údajně dostaly do vzdálenosti 45 metrů a k další dokonce na 10 metrů.

Podle velení námořních sil Íránských revolučních gard to však byla americká strana, která je odpovědná za provokace a nebezpečné manévry. Íránské gardy označily americkou verzi za báchorku v hollywoodském stylu a slíbili "rozhodnou odpověď" na jakoukoliv provokaci ze strany Spojených států.

Zdroj: khaama.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!