Íránské rakety jsou ve stavu bojové pohotovosti. Trump pohrozil zničením historických památek

07.01.2020

Americký prezident Donald Trump pohrozil Teheránu "nepřiměřenou reakcí", pokud se bude chtít mstít za smrt generála Kásima Sulejmáního. Zdroj agentury Reuters mezitím informoval, že íránské raketové síly byly uvedeny do stavu plné bojové pohotovosti.

Navzdory výzvám k deeskalaci ze strany mezinárodního společenství situace na Blízkém východě se stále vyhrocuje. V neděli večer americký prezident Trump přes Twitter vzkázal americkému Kongresu, že Spojené státy jsou připraveny rychle a tvrdě reagovat na útok ze strany Íránu. Zdůraznil, že tato reakce bude "nepřiměřená".

"Tyto zprávy na sociálních sítích mají sloužit jako oznámení Kongresu, že pokud Írán zaútočí na jakéhokoliv amerického občana nebo na americký majetek, Spojené státy rychle a tvrdě vrátí úder, a to nepřiměřeným způsobem," napsal Trump. "Toto právní oznámení není zapotřebí, ale přesto jsem to udělal!" vzkázal svým kritikům, kteří tvrdí, že prezident překračuje své pravomoci.

Novinářům americký prezident dále řekl, že mezi 52 íránskými cíli, o kterých v sobotu mluvil, jsou i kulturní památky. 

"Oni mohou zabíjet naše občany. Oni mohou mučit a mrzačit naše občany. Oni mohou používat nástražná zařízení a vyhazovat naše občany do povětří. A my nesmíme sáhnout na jejich kulturní památky? Tak takhle to nefunguje," řekl Trump.

"Pokud dojde ze strany Íránu k útoku, naše odvetná reakce bude velká," dodal Trump.

Íránské rakety jsou údajně připraveny

Mezitím nejmenovaný americký představitel agentuře Reuters oznámil, že Spojené státy mají informace, že Írán uvedl své raketové síly do stavu bojové pohotovosti.

"Je zřejmé, že Írán zvýšil stav bojové pohotovosti. Je tento zvýšený stav pro účely obrany, nebo se připravují k útoku? To je otázka, na kterou zatím neznáme odpověď," řekl zdroj.

Zdroj: tasnimnews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!