Íránský ministr: Vojenská účast Izraele v Perském zálivu skončí katastrofou

13.09.2019

Íránský ministr obrany Amír Chátami varoval Izrael před účastí ve vojenské misi v Perském zálivu pod vedením USA. Mise má podle USA zajistit bezpečnost mořeplavby v regionu. Izraelskou účast, jak uvedl místní tisk, již dříve potvrdil ministr obranyJisra'el Kac.

Vojenská mise v Perském zálivu pod vedením Spojených států dramaticky sníží bezpečnost námořní dopravy v regionu, jak oznámil íránský ministr obrany, brigádní generál Amír Chátami, během telekonference se svými protějšky z Kataru, Kuvajtu a Ománu.

"Region by neměl být rozhodujícím místem pro cizince," uvedl Chátami, kterého citovala íránská agentura IRNA. "Není pochyb o tom, že o bezpečnost Perského zálivu se mají starat země v tomto regionu. Islámská republika Írán je rovněž důležitá země, která zajišťuje stabilitu v Zálivu," dodal.

Spojené státy navrhly zahájení operace Sentinel (Stráž), ve které bude koalice států zajišťovat svobodu plavby v Perském zálivu, Hormuzském průlivu a Ománském zálivu. Podle Chátamiho však bude mít tato koalice opačný efekt.

"Vojenská koalice, kterou chce vytvořit Amerika pod záminkou ochrany námořní dopravy, sníží bezpečnost v regionu," uvedl íránský ministr a dodal, že zdrojem nestability v regionu je Washington, nikoliv Teherán.

A navíc případnou izraelskou účast označil za provokaci, která může mít katastrofické důsledky pro celý region.

Chátami dále vyzval "bratrské" národy v Perském zálivu, aby nadále vedly konstruktivní dialog. Po skončení konference kuvajtský ministr obrany vyjádřil své přání posílit vztahy mezi Íránem a Kuvajtem. Podle agentury IRNA jeho země respektuje íránskou účinnou roli v zajištění míru a stability v regionu.

Íránská agentura PANA uvedla, že ministr obrany Ománu navrhl užší koordinaci mezi námořnictvem Ománu a Íránu.

Růst napětí v Perském zálivu

Situace v Perském zálivu je již několik měsíců velmi napjatá. Mezi Spojenými státy a Íránem téměř došlo k ozbrojenému konfliktu poté, co Íránské revoluční gardy 20. června nad Perským zálivem sestřelily americký bezpilotní letoun.

Teherán uvedl, že letoun pronikl do íránského vzdušného prostoru, zatímco USA trvají na tom, že se pohyboval nad mezinárodními vodami.

Írán varoval USA a jejich evropské spojence před jakoukoli bezpečnostní misí v regionu. Teheránu uvedl, že je připraven bránit své pobřeží a zajistit svobodu plavby.

Zdroj: tasnimnews.com