Íránský prezident uvedl, jaké by byly důsledky v případě války

23.08.2019

Válka s Íránem by byla "matkou všech válek", prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání, jehož vystoupení na schůzce s vedením ministerstva zahraničí Íránu odvysílala státní televize.

USA zařadily na sankční seznam íránského ministra zahraničních věcí Mohammada Džaváda Zarífa. Vysoce postavený íránský představitel prohlásil, že Washington již nepovažuje Zarífa za politika, jakým byl v době projednávání jaderné dohody, od níž USA odstoupily. Zaríf později prohlásil, že USA na něho uvalily sankce, protože ho považují za nebezpečí pro americké plány.

"Mír s Íránem je matkou každého míru a válka s Íránem je matkou všech válek, znovu to opakuji. Chcete-li bezpečnost, chtějí-li vaši vojáci bezpečnost v regionu, nemůžete ohrožovat naši bezpečnost a zároveň očekávat, že budete sami v bezpečí. Mír výměnou za mír," řekl Rúhání.

Rovněž uvedl, že pokud USA chtějí s Íránem jednat, musí nejdřív zrušit protiíránské sankce.

Situace v Perském zálivu a sousedních regionech se v posledních měsících znatelně vyostřila. V sousedním Ománském zálivu došlo v polovině června k útoku na dva ropné tankery: Front Altair a Kokuka Courageous. Podle některých údajů byly na tankery připevněny a poté odpáleny magnetické miny, v důsledku čehož došlo na lodích k explozím a požárům. Obviněný Írán podíl na incidentech odmítá.

Vyhrocené vztahy mezi USA a Íránem

Po nástupu amerického prezidenta Trumpa do funkce se vztahy mezi Íránem a USA znatelně zhoršily. USA v květnu loňského roku odstoupily od jaderné dohody s Íránem a obnovily již dříve zrušené sankce. Zvláštní zmocněnec Spojených států pro Írán Brian Hook varoval, že USA také uvalí sankce proti jakékoliv zemi, která bude nakupovat íránskou ropu.

Zdroj: worldbulletin.net