Teroristé ISIS oslavují zabití íránského generála Sulejmáního, doufají v obnovu sil 

12.01.2020

Teroristé Islámského státu oslavují zabití generála Kásima Sulejmáního, íránského velitele jednotek Quds, informovala redakce BBC s odkazem na týdeník teroristů Al-Naba Mina Al-Lami.

Týdeník teroristů Al-Naba, provozovaný ISIS, reagoval na smrt íránského generála velmi kladně. Sice otevřeně nehovoří o roli Spojených státu, ale píše o likvidaci Sulejmáního jako o "božím aktu" na podporu IS a všech muslimů.

Al-Naba také odkazuje na historické události římsko-perských válek, které povolily muslimům ovládnout území Persie a část východní Římské říše. Také píše o tom, že zastavení operací USA a jejich spojenců proti ISIS dává skupině šanci na rychlou obnovu.

"Toto je pro džihádisty typické v takových situacích: jsou škodolibí a modlí se, aby Bůh oslabil jejich nepřátele," uvedl deník.

Teroristé utíkají do Iráku

V prosinci roku 2017 představitelé Iráku informovali, že se jim konečně podařilo osvobodit území od teroristů IS, a to třech a půl letech války s teroristy, kteří okupovali asi třetinu země. Irácké bezpečnostní složky nyní informují o opakujících se pokusech teroristů provádět v zemi útoky.

V listopadu agentura INA informovala, že iráčtí vojáci začali posilovat kontrolu hranice se Syrskou arabskou republikou kvůli hrozbám ze strany teroristů Islámského státu, kteří v důsledku porážek opouštějí území Sýrie a směřují do nekontrolovaných horských oblastí Iráku.

Vražda Kásima Sulejmáního

3. ledna Spojené státy zabily v Bagdádu íránského generála Kásima Sulejmáního. Svůj krok Washington odůvodnil tím, že íránský velitel stál za útoky proti americkým silám v Iráku. V odvetné reakci duchovní vůdce Íránu Sajjid Alí Chameneí varoval před "krutou odplatou" a již v noci 3. ledna íránské ozbrojené síly podnikly raketový útok na americké základny v Iráku.

V souvislosti s vraždou Sulejmáního vyjádřil svou soustrast íránskému národu syrský prezident Bašár Asad. Poznamenal, že Sýrie nezapomene na přínos generála v boji proti teroristickým skupinám, působícím v Sýrii.

Zdroj: middleeasteye.net   

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!