V Sýrii bylo málem sestřeleno dopravní letadlo: Izrael využívá civilních letadel

09.02.2020

Využívání bezbranných civilních letadel ke krytí a blokování PVO se stává již osvědčeným taktickým postupem izraelských vojenských vzdušných sil, soudí bývalý velitel 4. armády VVS a PVO RF generálporučík Valerij Gorbenko.

V pátek oznámilo Ministerstvo obrany RF, že letadlo Airbus A320 se 172 cestujícími na palubě, které se přibližovalo k letišti u Damašku, se málem dostalo pod palbu syrské PVO, která odrážela útok izraelských stíhaček F-16. Tragédii se podařilo zabránit tím, že civilní letadlo bylo letovými dispečery přesměrováno na ruskou leteckou základnu Hmímím.

"Izraelští vojáci užívají taktiky krytí bezbrannými letadly. Tento postup dělá útoky na syrské objekty pro izraelské VVS bezpečnými, protože značně omezuje obrannou aktivitu syrské PVO, která se obává, že omylem sestřelí dopravní letadla. Morální stránka podobného jednání však vyvolává otázky," řekl generál.

Podle jeho názoru útok izraelských vojenských leteckých sil ve chvíli, kdy se nacházelo v pásmu aktivity vojenských letounů civilní dopravní letadlo, nemohl být náhodný.

"Izraelci určitě znali letový řád a harmonogram pravidelných letů v tomto regionu a mohli si dobu útoku podle toho naplánovat," dodává Gorbenko.

Generál tvrdí, že ani jedna země světa se k takovým praktikám, aby se kryla civilními letadly, nepropůjčila.

Před měsícem už na Blízkém východě k podobné tragédii s dopravním letadlem došlo. Začátkem ledna íránští vojáci sestřelili ukrajinský Boeing 737-800 se 176 lidmi na palubě, protože ho považovali za nepřátelský cíl. K této tragické náhodě došlo v době konfrontace Íránu s USA po vraždě generála Kásima Sulejmáního a odvetném útoku na americké základny v Iráku.

Předloni syrská protivzdušná obrana omylem sestřelila ruský vojenský letoun Il-20, když se také snažila odrazit izraelský útok. Při leteckém neštěstí zahynulo 15 ruských vojáků. Izraelské ministerstvo zahraničí po tomto incidentu uvedlo, že "udělají vše pro to, aby se podobná tragédie neopakovala".

V noci na čtvrtek Izrael podnikl letecký útok na objekty, nacházející se na předměstí Damašku. Podle mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova čtyři izraelské letouny F-16 vypálily osm raket typu vzduch-země. V tuto chvíli letadlo Airbus A320 začalo přistávat na mezinárodním letišti v Damašku. Pouze díky operativní reakci dispečerů letiště hlavního města a účinnému fungování automatizovaného systému řízení letového provozu se podařilo odklonit letadlo z ohrožené oblasti a zajistit jeho bezpečné přistání na nejbližším náhradním letišti - na základně Hmímím.

Zdroj: khaama.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!