Izrael v rámci „dohody století“ sestavuje mapu území

09.02.2020

Izrael zahájil sestavování mapy území na Západním břehu Jordánu, jež má být podle Trumpovy "dohody století" připojeno k Izraeli, prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jak informoval deník Jerusalem Post 8. února.

"Věnujeme se sestavování mapy území, které bude patřit Izraeli v souladu s Trumpovým plánem," řekl. Premiér upřesnil, že celková plocha území činí 800 kilometrů čtverečních a že proces přičlenění nebude dlouhý.

"Čekali jsme na tuto příležitost od roku 1967, takže nevadí, když počkáme ještě několik dalších týdnů," prohlásil Netanjahu.

Plán Washingtonu

Prezident USA Donald Trump zveřejnil 28. ledna podmínky "dohody století" pro palestinsko-izraelské urovnání, podle které mají být vytvořeny dva státy.

V plánu je uvedeno uznání suverenity Izraele nad židovskými osadami, které již na palestinském území existují, a také to, že arabský stát nepodnikne ozbrojené provokace.

Washington také navrhl, aby se nedělitelný Jeruzalém stal hlavním městem Izraele, a Východní Jeruzalém palestinskou metropolí. Později Bílý dům zveřejnil příslušný dokument na svém portálu.

Liga arabských států odmítla Trumpův plán a palestinský prezident Mahmúd Abbás oznámil zrušení diplomatických vztahů s Izraelem a USA, o čemž okamžitě informoval.

K vyhrocení konfliktu mezi Palestinou a Izraelem došlo v květnu 2018 kvůli přemístění velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma, který Izrael považuje za svoji nedělitelnou metropoli. Palestina si činí nárok na východní část města.

K plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na urovnání situace na Blízkém východě se vyjádřil i český politik Karel Schwarzenberg. Bývalý český ministr zahraničí považuje tento projekt pro Palestince za nepřijatelný.

Palestinský stát, který by měl podle "dohody" vzniknout na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy politik označil za "izraelský protektorát", protože podle něj by to bylo rozdrobené území s omezenou suverenitou. Přirovnal to ke stejné situaci, jako byl Bantustan (název pro uměle vytvářená historická samosprávná území, existující v letech 1959-1994 v JAR, a v letech 1968-1989 v Namibii pro původní černošské obyvatelstvo z důvodů jejich rasové segregace, prosazované tehdejším režimem apartheidu).

"Plán má pomoci premiéru Netanjahuovi k vítězství v Izraeli a Trumpovi k volebnímu vítězství v USA. O Palestince nikdo dnes nedbá, nikoho tento národ nezajímá," dodal Schwarzenberg.

"Je to stejné, jako kdybyby hlavní městem České republiky měla být okrajová část Chuchle, a Praha by patřila někomu jinému," uvedl Karel Schwarzenberg.

Zdroj: tasnimnews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!