Izraelské vojenské letectvo používá ke krytí útoků civilní letadla

07.02.2020

Přistávající letadlo se 172 cestujícími na palubě se málem dostalo pod palbu syrské armády, která odrážela izraelský raketový útok poblíž Damašku. Jako zázrakem bylo letadlo odkloněno na ruskou leteckou základnu Hmímím v Sýrii.

Ve čtvrtek po druhé hodině v noci zahájily čtyři izraelské stíhačky F-16 bez narušení syrského vzdušného prostoru útok osmi raketami typu vzduch-země na předměstí hlavního města arabské republiky. Syrská vládní vojska aktivovala na obranu protiraketové systémy protivzdušné obrany.

V téže chvíli se na mezinárodní letiště v Damašku připravovalo na přistání osobní dopravní letadlo Airbus-320. Jak uvedl oficiální mluvčí ministerstva obrany RF Konašenkov, pouze díky operativní reakci dispečerů letiště hlavního města a účinnému fungování automatizovaného systému řízení letového provozu, se podařilo odklonit letadlo z postižené oblasti a zajistit bezpečné přistání na nejbližším náhradním letišti - na ruské základně Hmímím.

Generál Konašenkov zdůraznil, že po celém světě jsou letecké trasy dopravních linek,,pokud jde o výšku, určeny, takže obsluha izraelských radarových systémů musí tyto trasy na monitorech vidět. Dodal, že stejně tak izraelské radary vidí leteckou situaci nad letištěm v Damašku.

"Skutečnost, že izraelský generální štáb provádí vzdušné vojenské operace pomocí civilních letadel s cestujícími ke svému krytí, nebo blokováním odvetných opatření syrských či jakýchkoliv vzdušných obranných sil, se stává charakteristickým rysem izraelských vojenských vzdušných sil," uvedl Konašenkov. Vyjádřil politování nad tím, že "izraelským stratégům, provádějícím podobné operace, jsou absolutně lhostejné životy stovek nevinných, nic netušících cestujících".

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!