Izrael chce údajně zaútočit na USA v Iráku a rozpoutat válku

02.01.2021

Podle nově získaných materiálů iráckých tajných služeb se izraelští agenti chystají zaútočit na americké pozice v Iráku s tím, že se to svede na Írán, aby tak vznikl důvod k rozpoutání války. Oznámil to íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Již dříve se Zaríf zmínil o plánu spiknutí za účelem rozpoutání války s Íránem. Tehdy se ministr také odvolal na irácké zpravodajské služby.

"Nové údaje, které získaly irácké tajné služby, svědčí o tom, že izraelští agenti se chystají napadnout americké jednotky na území Iráku. Za pomoci vykonstruovaného důvodu k válce chtějí dostat končícího amerického prezidenta Trumpa do obtížné situace," napsal ministr na Twitteru a poradil americkému prezidentovi, aby "si dával pozor na past" a nereagoval na provokace, které můžou mít nejen pro něj špatný dopad.

Jakýkoliv "ohňostroj" špatně končí, obzvlášť pro vaše nejlepší kamarády, upozornil Zaríf.

Televize CNN s odvoláním na představitele Pentagonu již dříve uvedla, že údaje tajných služeb se zmiňují o možnosti íránského útoku na americké síly v Iráku. Kuvajtské noviny Al-Qabas zveřejnily informaci, že Írán posiluje protivzdušnou obranu poblíž jaderných objektů jako preventivní opatření proti možným americkým raketovým útokům. Kromě toho byly do Iráku přesunuty drony a rakety krátkého doletu.

Americké objekty v takzvané zelené zóně v Bagdádu jsou pravidelně bombardovány již po dobu dvou let. Washington spojoval tyto útoky s iráckými domobranci, kteří prý měli být na straně Íránu. Írán však vzal na sebe odpovědnost jen za útok na vojenské základny v lednu v roce 2020.

Incident byl reakcí na raketový útok z 3. ledna roku 2020 na letišti v Bagdádu, v důsledku kterého byl zabit íránský generál Kásim Sulejmání. Ten přicestoval do Bagdádu, aby předal tajnou zprávu od Saúdské Arábie, kterou měl Bagdád následně předat dál. Zpráva prý obsahovala návrh obnovit diplomatické vztahy mezi Rijádem a Teheránem, avšak zpráva nebyla předána.

Incident rozzuřil nejen Írán, ale i iráckou vládu. Ta požadovala odchod všech zahraničních vojsk ze země. Teherán se tehdy zapřísahal, že smrt Sulejmáního tvrdě pomstí, pokud USA své vojáky z Blízkého východu nestáhnou.

Nehledě na tlak ze strany Iráku a Íránu USA nestáhly své vojáky z regionu, ale vyklidily některé z vojenských základen a snížily počty vojenských sil i vojenské techniky v regionu.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!