Jak si podmanit cizí zemi? Vybudujte si bez svolení vojenskou základnu na jejím území 

08.11.2019

Předseda mezinárodního výboru Rady federace Konstantin Kosačev uvedl, že americká výstavba dvou vojenských základen v syrské provincii Dajr az-Zaur porušuje suverenitu Sýrie.

Podle názoru Kosačeva je formálním důvodem pro vybudování amerických základen zabránit teroristům v opětovném přístupu k ropným polím, avšak neformálním důvodem je nelegální těžba, která pokryje veškeré náklady na vojenskou operaci v Sýrii.

"Skutečnost, že se tímto způsobem radikálně porušuje suverenita Sýrie, nikoho na Západě nezajímá," dodal Kosačev ve svém příspěvku na Facebooku.

Současně připomněl podobný scénář, když Spojené státy ihned po bombardování Jugoslávie v roce 1999 vybudovaly vojenskou základnu Camp Bondsteel v samozvané Kosovské republice, jejíž území bylo v té době součástí Jugoslávie. Základna Camp Bondsteel je nyní považována za druhou největší americkou vojenskou základnu v Evropě.

Agentura Anadolu informovala, že americká armáda staví dvě nové základny v ropné provincii Dajr az-Zaur v severovýchodní Sýrii. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že kontingent amerických jednotek poskytne bezpečnost na ropných polích ve východní Sýrii, a proto potřebuje své vlastní zázemí.

Je nutné dodat, že o bezpečnost ropných polí syrská vláda americkou armádu nepožádala. Je to jen další důkaz, že USA si v cizích zemích dělají bez souhlasu zákonných vlád to, co chtějí. Která další země je na řadě?

Zdroj: khaama.com