Okamura o zarážejících souvislostech v kauze Vrbětice

29.04.2021

"Jednání české vlády v průběhu krize ve vztazích mezi Prahou a Moskvou je naprostým amatérstvím," tvrdí šéf SPD Tomio Okamura. Kauza Vrbětice se zjevně objevila v té "správné době", když se má rozhodovat o budoucnosti hned několika strategických projektů mezi Ruskem a evropskými státy. "Neměli bychom přijít o své trhy," varoval český politik.

Klíčovým problémem kolem výbuchu muničních skladů ve Vrběticích a obvinění Ruska, který následně vyústil v diplomatickou krizi mezi Prahou a Moskvou, je absence náležitých důkazů, bez nichž není možné ani zahájit trestní stíhání ani soudní řízení. Obvinění proti Rusku by se měla zakládat na spolehlivých důkazech, které vláda doposud nepředložila, zdůraznil Tomio Okamura ve svém příspěvku na sociálních sítích.

Šéf SPD nenechal stranou ani geopolitický a ekonomický kontext, v jehož rámci vznikla tato kauza. Nedalo se totiž nevšimnout, že obvinění proti Moskvě se objevila právě tehdy, kdy vztahy mezi Západem a Ruskem zaznamenávají určité napětí v řadě oblastí. Týká se to i velkých ekonomických projektů, kde probíhá otevřená konkurence mezi různými subjekty.

"Je zajímavé, že se tato kauza spustila ve chvíli, kdy se jedná o dostavbě Dukovan, o ruské vakcíně Sputnik, ve chvíli, kdy eskaluje konflikt na Ukrajině či se jedná o dostavbě německo-ruského energetického megaprojektu Nord Stream II. Jakápak  to náhoda!" citoval Okamura postavu sira Humphreyho Applebyho ze seriálu Jistě, pane ministře.

Ztráta vlastních zisků

Český poslanec tvrdí, že Česko musí sledovat své vlastní národní zájmy a nehrát roli užitečného idiota, natož nechat se vtahovat do možného rozsáhlého konfliktu mezi Bílým domem a Kremlem. Důležité je rovněž i to, že Česko může přijít o obchodní či finanční zisky, pokud bude nadále rozpoutávat diplomatický konflikt s Ruskem. Jednání pomocí ultimát je amatérství, ale ne obhajoba vlastní suverenity.

"My s Ruskem musíme spolupracovat a obchodovat, to je v našem zájmu. Jedná se hlavně o náš automobilový průmysl, strojírenství a potravinářství, kde mají české firmy obrovské investice v Rusku a probíhá vzájemná spolupráce," připomněl Okamura a varoval před tím, že prostor pro obchod s Ruskem mohou obsadit na náš úkor západní firmy.

Jako názorný příklad uvádí Okamura Německo, které pokračuje ve spolupráci s Ruskem, a to nehledě na politické napětí mezi Spojenými státy a Ruskem. Týká se to i možného nákupu vakcíny Sputnik V - německá strana totiž hodlá nakoupit 30 milionů dávek ruské očkovací látky.

"Německo chce nakoupit 30 milionů dávek ruské vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19. Německo pokračuje v dostavbě plynovodu Nord Stream II i přes nelibost USA. Takže vidíme, že evropské státy dál s Ruskem pokračují v přátelských a  ekonomických vztazích, jen my se chceme zavděčit svým páníčkům, tak si tvrdě vybudované vztahy boříme," argumentoval lídr SPD.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!