Jaký dopad má koronavirus na ekonomiku Číny?

17.02.2020

Epidemie koronaviru negativně ovlivňuje čínskou ekonomiku a ztráty druhé největší světové ekonomiky mají v prvním čtvrtletí roku 2020 činit 143,1 miliardy dolarů, čili asi 1 % HDP, uvedl vědecký pracovník analytického ústavu Taihe Zhang Jiarui.

Nejvíce byla podle jeho slov postižena sféra veřejného stravování, turistický ruch a maloobchod a řada podniků je kvůli koronaviru před bankrotem.

Čínský analytik připomněl, že vláda již podnikla celou řadu důležitých opatření proti šíření choroby. Zcela uzavřela město Wu-chan, kde byl výskyt koronaviru poprvé zjištěn, a stejná opatření podnikla u řady dalších měst v provincii Chu-pej. Prodloužila novoroční prázdniny, zrušila velké akce, zajistila bezplatný návrat letenek a železničních jízdenek, aby omezila cestovní ruch.

"Tato opatření byla skutečně nutná pro zamezení šíření epidemie, ale objektivně měla rovněž značný vliv na makro a mikroekonomiku Číny," řekl expert.

První rány dopadly převážně na veřejné stravování a hotely. Jejich přidaná hodnota činila v prvním čtvrtletí 2019 částku 423,49 miliardy jüanů, ale v prvním čtvrtletí 2020 měla tato odvětví kvůli epidemii velké ztráty.

Ztráty hlásí rovněž turistické odvětví. V prvním čtvrtletí 2019 činil příjem této sféry jen o novoročních svátcích asi 500 miliard dolarů, kdežto letos nezískal téměř nic. Tato situace nepochybně ovlivnila také maloobchod, ale díky prodeji on-line se podařilo do jisté míry ztráty maloobchodu kompenzovat.

"První vlna epidemie měla v prvním čtvrtletí 2020 přímý vliv na čínskou ekonomiku, ztráty činí 143,1 miliardy dolarů," řekl analytik.

Čínská vláda 31. prosince 2019 informovala Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) o vypuknutí neznámého typu zápalu plic ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej. Zdravotníci zjistili původce choroby a označili jej za nový druh koronaviru. WHO uznala epidemii za mimořádnou situaci světového významu a pojmenovala novou chorobu COVID-2019. Počet nakažených jen v Číně překročil 70 tisíc lidí a z toho jich už 1 770 zemřelo.

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!