Jaký osud čeká bitcoin, nejznámější digitální měnu na světě?

28.07.2019

Bitcoin patří k jednomu z kontroverzních témat současnosti. Má své příznivce i odpůrce, ale nedá se mu upřít jistý punc záhadnosti. Co to vlastně je? Má vůbec nějakou budoucnost, nebo může zcela vymizet a už o něm nikdy neuslyšíme?

Zjednodušeně řečeno, bitcoin jsou elektronické peníze, které, stejně jako třeba e-mail, existují pouze v počítači. Odborně řečeno, jde o digitální měnu (tzv. kryptoměnu), která je používána v internetové platové síti. Zajímavostí je, že je decentralizovaná, tudíž nepodléhá kontrole žádných centrálních bank, vlád, ani institucí. Dalo by se říci, že si bitcoin žije svým vlastním životem, bez jakýchkoliv prostředníků. V celé síti existují pouze uživatelé, tedy lidé, kteří si peníze posílají, a těžaři, kteří potvrzují transakce v síti.

Na trhu s digitálními aktivy není bitcoin sám, v současnosti existuje 2 072 dalších druhů kryptoměn, jak uvádí web coinmarketcap.com. Bitcoin však stále zůstává největší kryptoměnou s momentální tržní kapitalizací 63 miliard dolarů.

Také není žádným nováčkem, světlo světa spatřil 3. ledna 2009, a od té doby si získal mnoho příznivců po celém světě. Lze s ním platit v některých obchodech, e-shopech, můžete ho směňovat za jakékoliv běžné peníze nebo jiné kryptoměny. Kromě burz a směnáren můžete tato digitální aktiva získat i prostřednictvím speciálních kryptoměnových bankomatů, kterých je v České republice prozatím jen dvacet.

Největší pochybnosti se týkají otázky, zda je bitcoin životaschopný. Podle některých odborníků může spadnout na nulu, avšak jiní tvrdí, že to není možné kvůli vlastnostem decentralizované sítě. Také je třeba zmínit, že bitcoin stále není kompletně vytěžen. Úplně poslední bitcoin bude "vytěžen" v roce 2140, byť většina z nich bude vytěžena v roce 2030. Více jich nikdy nebude. Tím, že se každé čtyři roky kód rozděluje na polovinu, to je ještě zajímavější, neboť s poklesem zásob obvykle roste poptávka a cena. Další dělení kódu nastane 25. května 2020!

Bitcoin je stále v plenkách, ale zřejmě nám ještě má co ukázat. Jeho perspektiva coby nového druhu peněz je velká, nepochybně o této digitální měně ještě uslyšíme.


Autor: Jana Schön