Ondráček doporučil premiérovi, aby objednal vakcínu z Ruska

21.01.2021

Server Parlamentní listy připomíná, že poslanci jednají o prodloužení nouzového stavu a shodli se na prodloužení do 14. února. Podotýká, že když ministr zdravotnictví Jan Blatný usiloval o další prodloužení nouzového stavu, vykreslil temný obrázek Česka, ve kterém epidemie nekontrolovaně řádí.

Následně se slova ujal poslanec Zdeněk Ondráček. Podle jeho slov chce šéf resortu zdravotnictví omezovat především mobilitu obyvatel, což ve stávajícím legislativním prostředí nelze jinak, než v nouzovém stavu. Na jedné straně vyslovil pochopení pro stávající situaci, současně by ale očekával, že ministři vlády Andreje Babiše nebudou jen stále mluvit o prodloužení nouzového stavu, ale také budou měnit právní rámce.

"Naší snahou by mělo být vytvořit takové právní prostředí, ve kterém se naučíme s koronavirem žít a dostaneme pod kontrolu ekonomiku a všechny věci, které s tím souvisí," poznamenal.

"Zároveň mi dovolte, abych poděkoval panu premiérovi a ministrovi zdravotnictví za všechny schůzky a informace, které jsme si předávali. Kdyby se takto chovali všichni ministři, bylo by to určitě na pochválení, ale jsou zde ministři, u kterých už v podstatě ani nevíme, jak vypadají," dodal Ondráček.

V jisté věci ale vyslovil svůj zásadní postoj. Nemůžeme být spokojeni s tvrzením vlády, že situace je zlá nejen v Česku, ale i v jiných zemích.

"Řeknu to natvrdo. Je mi jedno, co dělají Němci. My jsme Češi, žijeme v České republice a jaké si to uděláme, takové to budeme mít," prohlásil Ondráček.

Následně Ondráček poradil, aby předseda vlády zvedl telefon a zavolal do Ruska, zda by bylo možné pořídit vakcíny od nich. Hned však doplnil, že se to pravděpodobně asi nestane: "V tomto případě je to asi marné, protože Česká republika čeká na rozhodování EU jako celku."

Rovněž Ondráček pronesl, že se vysloví ve prospěch prodloužení nouzového stavu za podmínek, že se do školních lavic vrátí více dětí. 

Navíc politik usiloval o otevření horských středisek, která jsou sice zavřená, ale sjezdovky jsou přeplněné. "O hygieně raději ani mluvit nebudu. Stačí se podívat do lesa hned vedle sjezdovky. Kam taky zajít, když je všechno zavřené," a dodal, že na jihu Čech se už vyskytla žloutenka.

Ještě jednou se poslanec v rozhovoru pro redakci vrátil k vakcínám a uvedl, že za ruský Sputnik V by mohla mluvit čísla. "Pokud máte informace a zveřejníte je, kolik zemí na světě se již rozhodlo, že bude očkovat ruskou vakcínou a jaké objemy vakcíny již Ruská federace do těchto zemí dodala, tak odhalíte, že Ruský fond přímých investic zaregistroval zájem o více než 1,2 miliardy dóz vakcíny Sputnik V pro více než 50 zemí světa," podotkl.

Zdroj: snews.com