Jourová za královský plat brání diktaturu EU, měla by odstoupit

01.10.2020

Česká právnička Jana Zwyrtek Hamplová okomentovala konflikt mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a českou místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou. Ve svém komentáři pro Aktualně.cz advokátka uvedla důvody, proč by Jourová měla odstoupit.

"Stydím se za Věru Jourovou. Už dlouhou dobu," napsala v úvodu Hamplová s tím, že předsedkyně podle jejího názoru o demokracii jen krásně mluví, ve skutečnosti ale podporuje diktaturu EU.

"Jak jinak si tedy můžeme vysvětlit, že tato rádoby demokratka neuznává výsledky demokratických voleb v Maďarsku, a to jen proto, že si maďarský premiér nenechá od Bruselu všechno líbit? Urážet členský stát EU jen proto, že jeho premiér v zájmu občanů své země odmítá diktát EU v podobě povinné solidarity s nelegálními migranty, kteří ohrožují samu podstatu našich evropských hodnot, bezpečnost a ekonomiku, je neomluvitelná nehoráznost," vysvětlila Hamplová.

Právnička též poznamenala, že Jourová je za svou práci v EK "královsky placena". "580 000,- Kč měsíčně nebere ani český prezident. Proč by tedy nezpívala bruselskou píseň? Je ale ve své podstatě jedno, jestli je jen 'prodejná', nebo zda přešla na diktátorské pozice z náhlého přesvědčení. Obojí je nebezpečné jako jakýkoli fanatismus, který svůj pohled na svět prohlašuje za jedinou pravdu, a žádá po ostatních, aby se této pravdě podřídili. I toto už v evropské historii bylo. A je jedno, zda nositelem bylo fašistické Německo nebo rudý Sovětský svaz. Hrozné bylo obojí, a obojí začínalo nenápadně a pozvolna. Dnes nám čím dál víc diktuje a vyhrožuje Brusel. A už ani ne nenápadně," uvedla Hamplová.

"Budeme si ale muset opravdu vybrat. Buď budeme hájit pravou demokracii a právní stát, nebo Brusel. Protože představa demokracie v podání dnešního Bruselu je diktatura vůči členským zemím. Maďarská demokracie není nemocná, to jen ta evropská je dávno mrtvá. A Jourová tančí na jejím hrobě," podotkla Hamplová.

Na závěr prohlásila, že k odstoupení neměl Jourovou vyzvat premiér Orbán, ale sám Andrej Babiš, jelikož Jourová podle něj dělá v Evropské komisi ostudu České republice.

Zdroj: snews.com