Rakouský kancléř Kurz vyzval Evropu, aby nepodléhala tlaku Turecka

06.03.2020

Rakouský kancléř Sebastian Kurz prohlásil, že evropské země by neměly podléhat tlaku ohledně migrační otázky ze strany Turecka.

"Jsme svědky organizovaného útoku Turecka a prezidenta Tayyipa Erdogana na Řecko... Jde o plánovaný a cílený útok, který je kontrolovaný a organizovaný státem. Evropa nesmí tomuto tlaku podlehnout," řekl Kurz v rozhovoru pro mediální skupinu Funke a odpověděl na otázku o osudu 13 000 uprchlíků na řecko-turecké hranici.

Pokud se tito lidé nakonec dostanou do střední Evropy, počet migrantů se podle Kurze v budoucnu bude jen navyšovat. "Brzy to budou statisíce a později možná miliony. V důsledku toho může dojít ke stejné situaci, jako v roce 2015," dodal.

Kurz naznačil, že lidé, kteří nyní přicházejí na hranice, většinou nejsou uprchlíci, prchající z válkou zmítaných oblastí Sýrie. "Většina z nich jsou migranti, kteří v Turecku žijí už léta. Tito lidé nemají v Řecku nárok na statut uprchlíka, protože nejsou v Turecku pronásledováni, ale jsou využíváni jako nástroj tlaku na EU," zdůraznil Kurz.

Rakouský kancléř hájil vnější hranice EU, dodal: "Řekové chtějí podporu při ochraně hranic. Rakousko je připraveno pomoci finančně, i pomocí policie". Pokud, podle jeho názoru, nebudou hranice EU fungovat, musí se u evropských států znovu objevit hranice.

Turecko uvedlo, že po zhoršující se situaci v syrském Idlibu již nebude schopné zastavit příliv migrantů a uprchlíků, a otevřelo své hranice s EU, načež se do Řecka začaly hrnout tisíce migrantů. Na hranicích jsou stovky policistů, byly nasazeny i řecké vojenské jednotky.

Ankara také zapojila asi 1 000 policistů speciálních jednotek, aby zabránila řeckým pohraničníkům ve vytlačení uprchlíků zpět na turecké území, uvedl turecký ministr vnitra Süleyman Soylu.

Prezidenti a premiéři členských států EU se v polovině března roku 2016 dohodli s Tureckem na společném plánu boje proti migrační krizi. Jde mimo jiné o poskytování finanční pomoci Ankaře při přijímání uprchlíků, návratu do Turecka všech nelegálních přistěhovalců, kteří přišli do Řecka z tureckého území, a přijímání legálních syrských uprchlíků z Turecka do EU podle vzorce "jeden za jednoho".

Zdroj: tasnimnews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!