Operace "Kaspický meč": Byly zveřejněny podrobnosti o používání raket Kalibr v Sýrii

18.06.2020

Rakety s plochou dráhou letu Kalibr jsou schopny zasáhnout cíle z břehů Volhy i Donu. Průměrná odchylka od cílových objektů na vzdálenost více než 1500 kilometrů je maximálně tři metry. Údaje o přesnosti byly získány na základě použití raketových zbraní proti mezinárodním teroristickým cílům v Sýrii.

Podle časopisu Národní obrana byly cílem ruských řízených raket 3M-14, odpálených z Kaspického moře 7. října 2015, továrny na výrobu nábojů a výbušnin, kontrolní střediska, sklady střeliva a pohonných hmot, a také teroristická výcviková základna v syrských provinciích Rakka, Idlib a Aleppo.

Celkem bylo v rámci operace, kterou média nazvala "Kaspický meč", vystřeleno fregatou Dagestan a korvetami Grad Svijažsk, Uglič a Velikij Usťug 26 raket. 20. listopadu 2015 lodě Kaspické flotily zopakovaly raketový útok 18 raketami Kalibr.

"Letecký úkol nebyl snadný. Kalibry musely překonat horské a kopcovité oblasti, částečně zarostlé lesy. Rakety během své cesty k cílovým objektům provedly 147 manévrů. Všechny Kalibry úspěšně zasáhly stanovené cíle. Přitom bylo dosaženo vysoké přesnosti. Odchylka dopadu byla maximálně tři metry, což lze považovat za fenomenální výsledek," uvádí časopis.

Multifunkční komplex

Rakety Kalibr jsou součástí multifunkčního komplexu, který může zasáhnout nejen pozemní, ale i námořní cíle ve vzdálenosti až 350 kilometrů. Například 9. ledna 2020 rakety Kalibr odpálené z ponorky Kolpino a korvety Orechovo-Zujevo přesně zasáhly určené cíle.

"Kalibry jsou umístěny nejen na velkých lodích, ale i na lodích s malým výtlakem. To je velmi důležitá okolnost, která díky manévrování umožňuje zvýšit údernou schopnost flotily. Raketové systémy typu Bujan-M mohou tento komplex využívat nejen z Kaspického nebo Černého moře, ale také z břehů Volhy a Donu," uvedl časopis.

Kalibr je série vysoce přesných okřídlených střel, které jsou navrženy pro různé účely, s různou silou, operačním principem a metodou umístění. Například raketa 3M14, která byla v říjnu 2015 používána k ničení teroristů v Sýrii, má podle různých zdrojů dosah 2 - 6 tisíc kilometrů. Raketa 3M54, která se používá na dieselově-elektrických ponorkách projektu 636.3 Varšavjanka, má podle některých odhadů dostřel 400 kilometrů. NATO tuto raketu přezdívá Sizzler, což lze přeložit jako "spalovač".

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!