Politik P. Štěpánek obvinil Českou televizi z ovlivňování voleb na Slovensku

02.03.2020

Ve svém příspěvku na Facebooku se český hudebník a politik Petr Štěpánek zabývá předvolebním průzkumem coby metodou manipulace s veřejným míněním. Tvrdí, že právě tak se zachovala Česká televize v průběhu parlamentních voleb na Slovensku.

Zveřejňování předvolebních průzkumů může být docela účinným nástrojem ovlivňování výsledků voleb, myslí si bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, český hudebník a politik Petr Štěpánek. Právě tím lze vysvětlit pokus zakázat na Slovensku zveřejňování výsledků veřejných průzkumů 50 dnů před volbami. Iniciátoři tohoto návrhu však v konečném důsledku neuspěli.

Hlavním problémem podle Štěpánka je to, že nelze poznat, zda zveřejněné výsledky jsou vskutku objektivní anebo spíše určeny k tomu, aby ovlivnily názory a náladu voličů.

"Tihle nemají šanci, tihle mají naději, když budete volit tyhle, váš hlas propadne, tihle zvítězí, když je budete volit a ocitnete se i vy na vítězné straně. Politologie má pro tento termín hezké pojmenování 'bandwagon effect', čili stádový efekt," uvedl Štěpánek. Hlavním terčem takových manipulací jsou ti voliči, kteří se zatím nerozhodli, komu odevzdají svůj hlas.

Zasahování do vnitřních politických procesů suverénního státu

V legislativě různých zemí existují určitá omezení, týkající se lhůty, ve které zveřejňování předvolebních průzkumů není umožněno. Nicméně Česká televize si našla způsob, jak tato omezení obejít, a to právě v případě cizího státu (Slovenska). Díky tomu, že slovenští občané mají svobodný přístup k pořadům ČT, má Česká televize plnohodnotnou možnost to během volebního období zneužít.

"Když to nejde zveřejňovat na Slovensku, natlačíme to lidem do hlav přes Prahu. A tak Česká televize, která je na Slovensku běžně dostupná, masíruje slovenské voliče dle zadání tamních protivládních 'píárových' agentur. Scénář je jednoduchý. Podívejte, jak se dosavadní favorit propadá, zatímco nová hvězda roste," vysvětluje současné praktiky volební kampaně Štěpánek.

Po takovém zjištění můžeme dospět k závěru, že Česká televize naprosto ignoruje zásadní principy, jako jsou objektivita a nestrannost. Bezprostředně nadržuje určitým politickým silám, zatímco ty ostatní ignoruje či diskredituje. Podle názoru Štěpánka je to v nynějším případě ještě horší, jelikož se jedná o zasahování do vnitřního politického procesu suverénního a nezávislého státu.

Zdroj: snews.com