Sociolog: pražský starosta O. Kolář nahrává německým korporacím na úkor českých firem

15.05.2020

Český expert Petr Hampl se snaží vylíčit podstatu současné krize. Tvrdí, že pražský starosta Ondřej Kolář zřejmě hraje proti českým podnikům, a to ve prospěch německých korporací, které zvyšují své zisky v rámci exportu do Ruska na úkor českých obchodníků. Vyjádřil se také o značné degradaci místních elit a o žalostném stavu českých tajných služeb.

Před několika dny sociolog Petr Hampl podrobil značné kritice kvalitu práce Bezpečnostní informační služby. Podle něj se její činnost postupně změnila na "reality show", kde už dávno nejde o řešení skutečných problémů. V rozhovoru český odborník uvedl další problém spočívající v tom, že nynější "komický stav" se stal samozřejmostí a je tolerován představiteli státních institucí.

Hampl nemá sebemenší pochybnosti o tom, že celá tato kauza má umělý původ, v opačném případě by se kvůli vydeání článku v týdeníku Respekt jednalo o obrovské riziko ohrožení životů agentů a úspěch operace. Navíc, sociolog dodává, že v takových situacích by tajné služby měly okamžitě zatknout údajného agenta a jeho komplice a tím pádem by bylo zabráněno jejich plánům. Nic z toho BIS neprovedla, což je jen dalším potvrzením nesmyslnosti této hrozby.

Ekonomické zájmy na pozadí ricinové kauzy

Zhoršení česko-ruských vztahů je především v zájmu zahraničních aktérů, myslí si Petr Hampl. V souvislosti s tím český expert přichází s logickým závěrem, spočívajícím v tom, že pražský starosta Ondřej Kolář jedná v cizím zájmu, a sice ve prospěch německého byznysu. Podle něj v podmínkách politického napětí mezi Českem a Ruskem německé firmy využívají tuto krizi za účelem zvýšení svého podílu v obchodování s ruskými partnery, a to na úkor české strany.

"Samozřejmě, že se starosta Kolář snaží poškodit české firmy. A samozřejmě, že to dělá úmyslně. Ale na tomto odhalení není nic nového," dodává k neutěšenému závěru Petr Hampl.

Důsledkem probíhající krize v česko-ruských vztazích je mimo jiné snížení přímého českého exportu do Ruska. Značná část výroby se proto přeprodává v rámci německých dodávek, což přináší obrovské příjmy podnikatelům z Německa.

České ekonomické zájmy jako oběť protiruské hysterie

Prezident Zeman rovněž sdělil své obavy ohledně ekonomických důsledků zhoršení vztahů s Ruskem a Čínou. Podle něj kvůli současnému nepříznivému vývoji může Česko přijít o potenciální trhy, což mohou využít jiní hráči.

"Někdy mám dokonce obavu, že tato protičínská a protiruská hysterie vede k tomu, že nás vytlačuje z potenciálních trhů ve prospěch zemí, kde ta hysterie neexistuje," prohlásil Zeman.

Zdroj: snews.com