Kongres USA zablokoval Trumpovo rozhodnutí o dodávkách zbraní Rijádu

27.07.2019

Sněmovna reprezentantů USA odhlasovala rezoluci, která může zablokovat rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa o dodávkách zbraní Saúdské Arábii a SAE bez souhlasu Kongresu.

Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo nařídil 24. května ministerstvu, aby schválilo 22 nedokončených obchodních smluv o prodeji zbraní v hodnotě 8,1 miliardy dolarů Jordánsku, Saúdské Arábii a SAE za účelem odporu Íránu. Dále se také uvažuje o možnostech montáže vysoce přesných zbraní v Saúdské Arábii.

Většina kongresmanů se vyslovila proti rozhodnutí administrativy USA o dodávkách zbraní těmto zemím bez souhlasu Kongresu. Bílý dům bude toto usnesení zřejmě vetovat.

Prezident a jeho administrativa mají podle zákona o kontrole exportu zbraní právo přijímat podobná rozhodnutí v mimořádných případech - bez třicetidenního projednávání chystaných transakcí Kongresem, jak stanovuje legislativa - což bylo právě tentokrát učiněno.

Američtí senátoři v reakci na toto rozhodnutí požádali 5. června Trumpovu kancelář, aby odvolala přijaté rozhodnutí o dodávkách zbraní bez posouzení Kongresem. Senátoři varují, že v opačném případě anulují platná povolení k prodeji zbraní Saúdské Arábii a SAE a také "připraví administrativu o možnost přijetí rozhodnutí mimo Kongres v případě budoucích dodávek zbraní".

Zdroj: worldbulletin.net