Kyjev uvedl, že se s NATO připravuje na válku o Krym

04.04.2021

"Cvičení armád NATO Defender Europe 2021 je nutné pro přípravu na válku s Ruskem," prohlásil Oleksij Arestovič, zástupce Ukrajiny v rámci třístranné kontaktní skupiny pro Donbas, ve vysílání televizní stanice UKRLife TV.

"Vojenské cvičení Defender Europe (Braň Evropu) bude probíhat v oblastech od Baltského až po Černé moře. Řekněme to rovnou, je to příprava na válku s Ruskem, na ozbrojenou konfrontaci s Ruskem," řekl diplomat.

Podle jeho slov už aliance začala se stahováním sil a přesuny do oblastí, a také s řešením logistických otázek.

"Zaostřeno je hlavně na balkánskou oblast a na poloostrov Krym a na všechna území, která jsou severně od Krymu. Celá tato mašinérie se již oznamuje i ve veřejných zdrojích, nikdo se tím netají," dodal Arestovič.

V měsíci květnu a červnu uspořádá NATO největší vojenské manévry od dob studené války, nazvané Defender Europe 2021. Plánuje se nacvičovat obranné a útočné akce na východě Evropy a v Pobaltí. Z partnerských zemí se do cvičení aktivně zapojují i Gruzie, Moldavsko a Ukrajina.

Ministerstvo obrany Ukrajiny prohlásilo, že Washington přislíbil Kyjevu podporu "v případě eskalace ruské agrese". Jak se uvádí ve zprávě, podpora Pentagonu se vztahuje také na situaci na Krymu. Americká strana se rovněž netají tím, že od roku 2015 vyčlenila Kyjevu přes dvě miliardy dolarů jako pomoc v oblasti bezpečnosti.

Ruské ministerstvo zahraničí v této souvislosti prohlásilo, že řeči o potenciálním konfliktu Ruska s Ukrajinou jsou jen dalším výmyslem Kyjeva. 

"Moskva nemá zájem o konfrontaci s ukrajinskou stranou, tím spíše o vojenskou konfrontaci," zdůraznil náměstek ministra zahraničí RF Andrej Rudenko.

Kromě toho minulé úterý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Ruslan Chomčak obvinil Rusko ze soustřeďování vojsk u hranic s Ukrajinou, což ohrožuje vojenskou bezpečnost. Podle jeho slov hodlá Kyjev odvetou posílit skupinu vojsk na Donbasu a v krymském směru.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov na to reagoval slovy, že by neměl nikoho znepokojovat přesun ruských vojsk uvnitř země. Jak vysvětlil představitel Kremlu, Moskva podniká opatření na zajištění ochrany svých hranic, podél nichž je zaznamenána aktivita armád NATO.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!