Lavrov označil reakci Berlína ohledně Navalného za absurdní

25.09.2020

Šéf ruského ministerstva zahraničí Sergej Lavrov prohlásil na tiskové konferenci po jednání s íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem, že reakce Berlína na ruské dotazy ohledně situace s Alexejem Navalným je absurdní.

"Slyšíme veřejné komentáře, pocházející mimo jiné i ze strany oficiálních zástupců Německa, kteří sdělují dosti absurdní věci, jako je například teze, že vše, co se Navalnému stalo, se stalo na území Ruska, takže vám nijak nepomůžeme, řešte si to sami. My po vás požadujeme, abyste se přiznali, že jste vinni," řekl Lavrov na tiskové konferenci.

"Pro jakoukoliv zemi to není důstojný způsob vedení dialogu, natož pro tak velkou a respektovanou, jako je Německo," poznamenal ruský ministr.

Lavrov následně uvedl, že Rusko požádalo o konzulární přístup k Alexeji Navalnému, ale Berlín jej dosud neposkytl.

"Asi před týdnem a půl jsme oficiálně požádali německé úřady o konzulární přístup k našemu občanovi. Odpověď jsme však dosud neobdrželi. Proto doufáme, že si naši němečtí partneři přeci jen uvědomí, že nelze jednat z pozice jakési vyšší bytosti, která se ani neobtěžuje odpovídat na legitimní dotazy, opírající se o mezinárodní úmluvy," řekl Lavrov.

Ruský ministr zahraničí během konference rovněž uvedl, že Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) také dosud neodpověděla na ruské dotazy, týkající se situace s Alexejem Navalným. Pouze odkazuje na Berlín, který se následně odvolává na Haag.

"Zatím nemáme žádnou odpověď ani z Haagu, kde se nachází sídlo OPCW. Původně nám němečtí kolegové řekli: Nemůžeme vám nic sdělit, protože již nejde o rusko-německý případ, ale o mezinárodní, a věcí se již zabývá speciální mezinárodní struktura, jakou je Organizace pro zákaz chemických zbraní, a právě na tu se můžete obrátit," citoval Lavrov německé představitele.

Šéf ruské diplomacie rovněž zdůraznil, že se Moskva prakticky okamžitě obrátila na OPCW. Organizace OPCW zprvu tvrdila, že s tím nemá nic společného, poté se však ukázalo, že opak je pravdou. Ve skutečnosti dokonce dojížděli na kliniku Charité, kde Alexeji Navalnému odebrali vzorky. 

Jak uvedl Lavrov, OPCW je přesto odkázala na Německo, a Němci je odkázali na Haag. "Dost zajímavý příběh, pokud bereme v potaz západní oddanost mezinárodnímu právu," zdůraznil Lavrov.

Co jim leží v žaludku, je dokončení plynovodu Nord Stream 2

"Co se týče plynovodu Nord Stream 2, myslím si, že je načase, abychom se v této věci konečně uklidnili. Vidíme, jak se Spojené státy každodenně veřejně snaží ponížit Evropskou unii, zejména Německo, a jak USA ústy svých úředníků požadují, aby si Německo uvědomilo nutnost posílit svou energetickou bezpečnost, odklonili se od plynovodu Nord Stream 2 a přešli na podstatně dražší, americký zkapalněný zemní plyn. Domnívám se, a nyní již nemluvím oficiálně, ale vyslovuji svůj osobní názor, že tento problém je nyní věcí cti pro Spolkovou republiku Německo," řekl Lavrov.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí prohlásil, že Washington vytváří koalici, která bude mít za úkol zabránit dokončení Nord Stream 2.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!