Otevřený dopis britské ministryni: Pokud Assange nedostane lékařskou pomoc, zemře

25.11.2019

Více než 60 lékařů podepsalo otevřený dopis, adresovaný britské ministryni vnitra Briti Patelové, s upozorněním, že zakladatel WikiLeaks Julian Assange může ve vězení zemřít, pokud mu okamžitě nebude poskytnuta lékařská pomoc.

"Z lékařského hlediska a na základě dostupných informací nás značně znepokojuje zdravotní stav Juliana Assangeho, neboť má stanout před soudem, což je plánováno na únor 2020," citoval televizní kanál Sky News dopis, který společnost WikiLeaks uveřejnila v britských médiích.

Lékařští specialisté z Velké Británie, Evropy, Austrálie a Srí Lanky uvádějí, že Assange musí být převezen do lékařského centra s cílem provedení nutného posouzení jeho fyzického a duševního stavu kvalifikovanými odborníky.

"Pokud se mu nedostane takové pomoci, máme opodstatněné obavy, že Julian Assange může ve vězení zemřít," napsali lékaři.

Jeho otec, 80letý Australan John Shipton, prohlásil, že se obává extradice jeho syna do Ameriky, kde mu hrozí dlouholeté vězení, a kvůli jeho chatrnému zdraví mu půjde o život.

Julian Assange, který byl v roce 2010 ve Švédsku obviněn ze sexuálního obtěžování a znásilnění - nikdy však neproběhlo řádné vyšetřování ani řádný soudní proces - byl nucen ukrývat se od června 2012 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně kvůli obavám, že bude křivě obviněn a odsouzen. Ráno 11. dubna 2019 byl na žádost USA násilně vyvlečen z ekvádorského velvyslanectví a zatčen. Londýnský soud ho shledal vinným z porušení podmínek propuštění na kauci a odsoudil ho k 11 měsícům odnětí svobody. Soudní jednání ve věci vydání do USA bylo zahájeno 2. května.

Americké úřady koncem května oznámily, že Assangemu bylo sděleno další obvinění ze 17 skutků porušení zákona špionáže a zveřejňování tajných vojenských operací a informací. V případě vydání do USA mu hrozí mnohaleté vězení.

19. listopadu švédská prokuratura předběžné vyšetřování v případu Assangeova obvinění ze znásilnění zastavila. Prokurátorka Eva-Marie Perssonová na tiskové konferenci řekla, že pro další stíhání Assange není dostatek důkazů.

Assange veškerá obvinění ze znásilnění odmítá a tvrdí, že jsou zcela vykonstruována za účelem jeho vydání do Spojených států. Pokud bude zakladatel WikiLeaks shledán v USA vinným, hrozí mu trest ve výši 175 let vězení.

Zdroj: worldbulletin.net