Litevský ministr obrany vyzval USA, aby v Pobaltí rozmístily vojsko

25.07.2019

Pobaltské země chtějí rozšířit přítomnost amerických vojsk na svém území, aby tak odstrašily Rusko, uvedl web Defense News.

Například litevský ministr obrany Raimundas Karoblis pro Defense News prohlásil, že umístění zesílených batalionů v rámci programu "Rozšířená přítomnost NATO" podstatně sníží pravděpodobnost vzniku ozbrojeného konfliktu s Ruskem.

"Spojené státy jsou nejsilnějším spojencem a jejich odstrašující vliv nelze přirovnat k úloze jiných spojenců. Jsem si jist, že Rusko se neodváží otestovat NATO... pokud jsou americké vojenské jednotky trvale přítomny ve třech pobaltských státech," uvedl Defense News slova litevského ministra.

​Současně navrhl, aby každý americký prapor, nasazený jako součást programu, zahrnoval jednotky vzdušné obrany krátkého dosahu nebo armádní rotu.

Rada bezpečnosti RF již dříve jednala o rozšiřování sil NATO u hranic RF. Podle slov zástupce tajemníka Rady bezpečnosti Michaila Popova se během dvou let početnost kontingentu rychlého nasazení rozrostla z 25 na 40 tisíc lidí a v Pobaltí se nacházejí zesílené taktické skupiny.

Kromě toho je realizována americká iniciativa "Tři po 30", což znamená připravenost k použití 30 mechanizovaných batalionů, 30 leteckých perutí a 30 bojových lodí aliančních zemí během 30 dnů.

Západní politici, především z Pobaltí a Polska, stále hovoří o "ruské hrozbě", přitom Moskva nejednou zdůraznila, že Rusko nepředstavuje pro nikoho žádnou hrozbu.

Jak uvedl ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov, aliance NATO velmi dobře ví, že Moskva nemá žádné útočné plány, jde jen o záminku k rozmístění více techniky i vojáků poblíž ruských hranic.

Zdroj: worldbulletin.net