Luhanská a Doněcká republika uvedly vojska do bojové pohotovosti

21.05.2020

Lidové milice jednostranně vyhlášené Luhanské lidové republiky uvedly své vojenské jednotky do plné bojové pohotovosti, prohlásil oficiální zástupce ministerstva obrany Jakov Osadčij.

Již předtím vydal podobný příkaz i nejvyšší představitel Luhanské republiky Leonid Pasečnik kvůli ostřelování ze strany ukrajinských ozbrojených sil.

Osadčij prohlásil, že Lidová milice Luhanské lidové republiky je připravena chránit civilní obyvatelstvo před "válečnými trestnými činy ukrajinských zločinců".

Zvýšená pohotovost byla vyhlášena i v Doněcké lidové republice (DLR). Podle slov nejvyššího představitele jednostranně vyhlášené republiky DLR Denise Pušilina ukrajinské ozbrojené síly od začátku tohoto měsíce porušily příměří 250krát, v důsledku čehož byl jeden civilista zabit a 11 jich bylo zraněno, nemluvě o velkých materiálních škodách.

Denis Pušilin také uvedl, že DLR je připravena ke konstruktivnímu dialogu s Kyjevem, ale, jak řekl: "nenecháme se donekonečna ohrožovat a nebudeme neustále projevovat mírumilovnost".

Připomněl, že zástupci Kyjeva v kontaktní skupině odmítají podepsat konkrétní opatření týkající se kontroly příměří a usilovat o snížení napětí.

Pušilin také prohlásil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za rok své vlády nejenže nesplnil své sliby, ale dokonce se postavil na stranu nacionalistů.

Jak sdělila poslankyně Lidové rady DLR Jelena Šiškinová, může být ohledně Zelenského uspořádán lidový tribunál. Obvinila totiž prezidenta Ukrajiny z genocidy obyvatelstva, blokády Donbasu, propagandy války, vytváření ilegálních ozbrojených skupin a použití armády proti civilnímu obyvatelstvu.

Zelenský uvedl, že kvůli pandemii koronaviru potřebuje ještě několik měsíců na celkové vyřešení napjaté situace v Donbasu.


Zdroj: vestnik.net/news

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!